1 maja br. w Rozewiu odbyła się niezwykła uroczystość udostępnienia do zwiedzania latarni morskiej Rozewie II. Do tej pory odwiedzający to miejsce mieli możliwość dokładnego przyjrzenia się jednej z najbardziej w Polsce rozpoznawalnych latarni Rozewie I, do której co roku przybywało wielu odwiedzających, a była też punktem zasadniczym dla wielu wycieczek szkolnych. To z jej galerii można było oglądać pięknie prezentującą się latarnię Rozewie II.

Dzisiaj otwierana, już jako obiekt turystyczny, latarnia Rozewie II widoczna doskonale podczas odwiedzin „Blizarium Rozewskiego”, była dotąd obiektem ciekawości, lecz na jej zaspokojenie trzeba było czekać wiele lat. Pięć lat wcześniej dokonano nadania jej imienia polskiego poety Jana Kasprowicza (poczytaj tu – kliknij) i było to też zapowiedzią kolejnego kroku – przygotowania obiektu do zwiedzania.

Tuż przed uroczystością odbył się wernisaż wystawy obrazów o tematyce morskiej Grzegorza Kalinowskiego – w galerii wystawienniczej (saloniku przekształconym z dawnej stodoły rybackiej), która prezentuje prace artystów malarzy i fotografików, koniecznie związane z morzem.

Ok. godziny 12 w południe, rozpoczęto uroczystość otwarcia latarni Rozewie II. Całkiem spora grupa przybyłych gości mogła usłyszeć powitanie z ust Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego (TPNMM) dr. Fryderyka Tomali, gospodarza obiektu, który w krótkich słowach przybliżył intencje organizowania w saloniku wystawienniczym wernisaży twórców dzieł o tematyce morskiej. Mówił o wcześniejszych planach, przyświecającym otwarciu obiektu. Niestety, nie udało się zrealizować zamierzenia przygotowania do zwiedzania latarni przez osoby niepełnosprawne. Mimo zaawansowanych prac projektowych przeprowadzonych przez Politechnikę Gdańską – chodziło o wybudowanie windy, umożliwiającej wjazd na latarnię, nie udało się finalnie uzyskać zgody konserwatora zabytków – szkoda, bardzo wąskie i dość strome schody wewnątrz budynku dla wielu chętnych będą stanowić przeszkodę nie do pokonania. Oczywiście największą atrakcją dla zwiedzających będzie możliwość wyjścia na galerię latarni i podziwiania rozciągających się z niej widoków na okolicę.

Za chwilę głos zabrał Wiceprezes TPNMM Apoloniusz Łysejko. Przybliżył historię budowy, oddania do użytku i stosunkowo krótkiej eksploatacji latarni do roku 1910. Opowiedział o pracach remontowych wieży, rekonstrukcji laterny oraz rewitalizacji aparatu Fresnela w 2014 roku (o historii latarni poczytaj tu – kliknij). Zapowiedział też, że dla zwiedzających tego dnia specjalnie przygotowano w prezencie Jego najnowszą publikację: „Ponowne narodziny latarni morskiej Rozewie II” oraz plakat autorstwa Michała Adamczyka, przedstawiający latarnię w promieniach jesieni.

Przyszła kolej na symboliczne otwarcie, a tego dokonała, poproszona przez Apoloniusza Łysejkę, jedna z uczestniczek uroczystości, gdynianka, Lidia Czuper.

Wśród uczestników obecni byli też: burmistrz gminy Władysławowo Roman Kużel, sołtys sołectwa Rozewie Renata Ostrowska-Łojek i sołtys Jastrzębiej Góry Szymon Redlin – żywo od wielu lat zainteresowani udostępnieniem tego miejsca zwiedzającym turystom i okolicznym mieszkańcom.

Bardziej dociekliwi goście, mogli zapoznać się z „Legendą o rozewskich bukach”, podziwiając ich piękno i majestat. Niestety zmieniające się na niekorzyść warunki atmosferyczne i wiatry, pokazały w kilku miejscach swoją siłę, blokując m.in. możliwość zejścia nad morze z uwagi na zagrożenie osunięciem skarpy.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Więcej o historii latarni Rozerwie II – poczytaj tu – kliknij

Previous

O tych, których życiem była Wisła. Wystawa czasowa „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle”

Next

Obchody Dnia Flagi na ORP "Błyskawica"

Zobacz również