Dnia 21.10.2022 w stoczni CRIST odbyło się wodowanie kolejnego promu hybrydowego o numerze projektu P 317 realizowany dla fińskiego operatora promowego Finferries. Jednostka jest podobna do poprzednich promów „Elektry” i „Altery”. „Elektra” okazała się wielkim sukcesem na skalę międzynarodową, otrzymała miano pierwszego promu hybrydowego w Unii Europejskiej i drugiego na świecie. Otrzymała międzynarodową nagrodę „Ship of the Year” w konkursie Marine Propulsion Awards 2018 oraz nagrodą CEMT 2018 przyznaną za wybitny wkład na rzecz sukcesu europejskiego przemysłu morskiego, wręczoną podczas II Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. „Altera” natomiast została zwodowana latem 2022 to siostrzana wersja „Elektry”, jednak bardziej unowocześniona i nieco większa od niej.

Jednostka „P317” o nazwie „L-317” została przetransportowana z placu montażowego do doku i zwodowana przy użyciu suwnicy bramowej.

Jednostka będzie operowała na trasie Nauvo-Korpoo w Finlandii. L-317 będzie zasilana przy użyciu akumulatorów ładowanych z lądu, których ładowanie trwa tylko kilka minut. Statek ma długość 70 m, szerokość 12,4 m, zanurzenie 2,4 m, oraz może przewozić maksymalnie 200 pasażerów oraz 52 samochody. Prom jest dwustronny, co umożliwia szybszy załadunek i rozładunek.

Załogę stanowi tylko 1 osoba.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe CRIST S.A.

Previous

Kryształowy Żagiel 2022 – poznaliśmy nominowanych

Next

Inauguracja Executive Offshore Wind MBA II

Zobacz również