Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, Żeglarski Puchar Trójmiasta wraca na wodę. Ta jedna z najbardziej popularnych imprez żeglarskich polskiego wybrzeża odbędzie się w terminie 13-15 maja 2022 i zagości ponownie w największych marinach aglomeracji trójmiejskiej. Zmianie ulega nie tylko termin regat, ale również organizator wykonawczy, którym od sezonu 2022 został Yacht Club Sopot.

W najlepszych sezonach regaty gromadziły na starcie prawie setkę jachtów i ponad pięciuset żeglarzy i taki też cel przyświeca nowym organizatorom, którzy zdają sobie jednak sprawę, że po dwuletniej przerwie nie będzie to łatwe do wykonania. Format imprezy w roku 2022 nie ulegnie zmianie, ponownie regaty zawitają do Gdańska, Sopotu i Gdyni, ale główna baza regat znajdować się będzie w Sopocie. Z takiego obrotu sprawy cieszy się pomysłodawca imprezy Mateusz KusznierewiczPocząwszy od pierwszej edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta, uczestnicy tych regat mogli odwiedzić trzy miasta: Gdańsk, Sopot i Gdynię. Duży sukcesem było zaangażowanie Prezydentów, Śp. Pawła Adamowicza, Pana Jacka Karnowskiego i Pana Wojciecha Szczurka jak również klubów żeglarskich i licznych sponsorów. Do współpracy zaprosiliśmy również PoZŻ. Praca zespołowa przyniosła fantastyczne efekty. Trzymam kciuki za dalszy rozwój Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Powodzenia i do zobaczenia na starcie – powiedział Kusznierewicz.

Regaty rozpoczną się w Gdańsku, gdzie uczestnicy będą mogli skorzystać choćby z infrastruktury jednego z partnerów imprezy, czyli Hotelu Hilton. W piątek odbędą się wyścigi próbne i treningi, a główne regaty rozpoczną się w sobotę w okolicach gdańskiego Brzeźna. W sobotę dzień skończymy w Sopocie, gdzie odbędzie się wieczorna impreza dla wszystkich uczestników. Niedziela to wyścigi na trasie między Sopotem, a Gdynią, gdzie odbędzie się zakończenie regat i nagrodzenie zwycięzców. Nowością w tegorocznej edycji będą regaty morskich klas monotypowych RS21 oraz Micro. Zawody te odbędą się w formacie stacjonarnym z wyścigami tylko przy sopockim molo i będą zaliczane do klasyfikacji Pucharu Polski tych klas.

Cała idea zrodziła się oddolnie. Tym razem głównym motorem napędowym regat będą nie miasta, choć liczmy na ich mocne zaangażowanie, ale kluby żeglarskie z tych ośrodków. Yacht Club Sopot jest głównym organizatorem, ale zaprosiliśmy do współpracy również Yacht Club Gdańsk oraz Yacht Klub Polski Gdynia i organizacje te z dużą chęcią przystąpiły do naszej inicjatywy – mówi Rafał Sawicki, prezes Yacht Club Sopot – Zdajemy sobie sprawę, że w tak krótkim czasie będzie nam ciężko dorównać najbardziej udanym edycjom, ale dla nas jest to projekt długofalowy i na pewno będziemy go rozwijali. Oczywiście w prace nad imprezą, jak we wszystkich poprzednich latach, zaangażowany jest mocno Pomorski Związek Żeglarski. – dodaje Sawicki.

Bardzo się cieszę, że po okresie pandemii Żeglarski Puchar Trójmiasta wraca do kalendarza najważniejszych regat w Polsce – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Jestem przekonany, że będzie to udany powrót.

Zawiadomienie o Regatach zostanie opublikowane do 25 marca, tego dnia otwarte zostaną również zgłoszenia. Szczegółowy program zawodów potwierdzony zostanie do końca kwietnia. W między czasie będą aktualizowane strona regat oraz profile w mediach społecznościowych.

* * *

Żeglarski Puchar Trójmiasta to regaty morskie rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej od 2013 roku. To inicjatywa, której potencjał tkwi w synergii – połączeniu sił i energii trzech miast-gospodarzy: Gdańska, Sopotu i Gdyni. Regaty realizowane są przy zaangażowaniu ośrodków miejskich, klubów sportowych i żeglarskich oraz władz wojewódzkich. Zamierzeniem realizatorów jest integracja środowiska oraz promocja żeglarstwa i akwenu Zatoki Gdańskiej. Otwierające sezon regaty, są jednocześnie okazją do przybliżenia tej pięknej dyscypliny sportu amatorom oraz przedstawicielom mediów oraz turystom.

Od roku 2022 organizatorem regat jest Yacht Club Sopot wraz z Pomorskim Związkiem Żeglarskim oraz Yacht Club Gdańsk i Yacht Klub Polski Gdynia.

Tekst: Rafał Sawicki, YACHT CLUB SOPOT

Zdjęcia z poprzednich edycji: Tadeusz Lademann

Previous

Dar Młodzieży po stoczniowym remoncie przy gdyńskim Nabrzeżu Pomorskim

Next

Port Gdańsk przygotowuje się do modernizacji 4 kolejnych nabrzeży

Zobacz również