Zwycięstwo, które przeszło do historii. Poszukujemy uczestników regat Operation Sail z 1972 roku
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przygotowuje się do upamiętnienia 50. rocznicy zwycięstwa załogi „Daru Pomorza” w regatach Operation Sail. Muzealnicy rozpoczęli poszukiwania uczestników tego historycznego rejsu. Chcą razem z nimi ponownie wejść na pokład i udać się we wspomnieniową, sentymentalną podróż.
Udział „Daru Pomorza” w 1972 roku w Operacji Żagiel dla wielu był sporym zaskoczeniem. Był to bowiem pierwszym w tej imprezie żaglowiec pochodzący z krajów socjalistycznych. Szybko okazało się, że Biała Fregata pod dowództwem kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza nie miała sobie równych. Polska załoga w czterodniowym wyścigu wyprzedziła o niecałe pięć minut zachodnioniemiecki bark „Gorch Fock”.
– Wśród uczestników rejsu, oprócz załogi stałej, byli studenci Wyższych Szkół Morskich w Gdyni i Szczecinie, a także dziennikarze i fotograficy. Wieść o zwycięstwie szybko dotarła do Polski. Po powrocie do portu całej załodze zgotowano niezwykle uroczyste i imponujące powitanie: kapitanowi wręczono m.in. kryształowy puchar ufundowany przez premiera. W kolejnych miesiącach członkowie załogi uhonorowani zostali odznaczeniami państwowymi, a cała załoga otrzymała nagrodę „Rejs Roku” – mówi Arleta Gałązka, kustoszka „Daru Pomorza”.
Rocznica wydarzenia sprzed pół wieku stała się pretekstem do zorganizowania spotkania z uczestnikami rejsu. Zadanie może nie należeć do łatwych, bo w regatach brali udział 20-latkowie, co oznacza, że dziś są to osoby w sile wieku.
– Mamy jednak nadzieję, że wielu z nich pozostaje aktywnych i cieszy się dobrym zdrowiem. Planujemy spotkać się i nagrać rozmowy wspominające ich udział w rejsie. Chcemy dowiedzieć się, jakie emocje im towarzyszyły, jaka atmosfera panowała na pokładzie i czy po latach o tej wyprawie myślą z sentymentem – dodaje Arleta Gałązka.
Filmowe wywiady z uczestnikami będą nagrywane na początku maja i na początku czerwca. Do szerszej grupy odbiorców trafią za pośrednictwem strony internetowej Narodowego Muzeum Morskiego, Facebooka oraz Instagrama. Z kolei w 50. rocznicę powrotu Daru Pomorza do Gdyni, a więc 9 września planowane jest kameralne spotkanie z uczestnikami rejsu na pokładzie żaglowca.
Zgłoszenia uczestników Operation Sail z 1972 przyjmowane są mailowo: a.galazka@nmm.pl lub telefonicznie: 690232409.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe NMM
Zdjęcie kolorowe – w zbiorach FPPOiGM: Susanne von Bargen (z archiwum Profesora Bolesława Mazurkiewicza)