Coraz bliżej zakończenia budowy Centrum Offshore UMG. Powstająca w sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku inwestycja Uniwersytetu Morskiego w Gdyni gotowa ma być w połowie roku.

Budowa Centrum Offshore UMG rozpoczęła się w drugiej połowie 2021 roku. Rok później, 15 września 2022 roku na budowie zawisła tradycyjna wiecha symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu.  Centrum Offshore UMG składać się będzie z dwóch budynków dwu-kondygnacyjnych połączonych łącznikiem na poziomie 1. piętra. Zaawansowanie prac szacuje się na poziomie ponad 70 %.

Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe wewnątrz budynków – płytkarskie, malarskie, wykładzinowe. Trwa montaż stolarki drzwiowej oraz podwieszanych sufitów. Realizowane są również prace związane z elewacją budynku, roboty instalacyjne elektryczne i sanitarne, dostawa i montaż chłodni oraz prace związane z oddymianiem budynku i systemem p.poż. W zakresie infrastruktury zewnętrznej w najbliższym czasie planowane jest rozpoczęcie robót brukarskich (chodniki, drogi i parkingi) oraz wykonanie docelowego ogrodzenia terenu.  

Centrum Offshore stanie się nową siedzibą Instytutu Morskiego UMG. Będą tu realizowane m.in. kompleksowe działania i pomiary na morzu w celu pozyskania nowej informacji o stanie środowiska morskiego i jego zasobach. Informacje te są niezbędne w działalności na rynku paliw, budowy statków, morskiej energetyki wiatrowej czy transportu morskiego. Nowoczesny budynek przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku stanie się również siedzibą Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG. Misją CMEW jest wpieranie rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej poprzez działalność edukacyjną, szkoleniową i doradczą. Centrum w swojej ofercie ma m.in. pierwsze w Polsce studia Executive MBA dla sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej.  

Centrum OFFSHORE w liczbach:

  • Dwa budynki dwukondygnacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 5,5 tys. m2
  • Magazyn na urządzenia i sprzęt pomiarowy o powierzchni 440 m2(wys. 7,5 m)
  • Powierzchnia laboratoryjna, biurowa, warsztatowa oraz zaplecze socjalne
  • ok 200 stanowisk pracy,
  • Bezpośredni dostęp do Nabrzeża Wisłoujście o łącznej długości ok. 500 m, z czego 200 m nabrzeża przeładunkowego (20 kN/m2)

Wartość inwestycji wraz z wyposażeniem szacowana jest na ok. 60 mln zł.

Projekt współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej – Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe UM Gdynia

Previous

„Samotne oceany” zwodowane na „Darze Pomorza”

Next

Amberif 2023

Zobacz również