KIELCE, Polska, 6 września 2023 r. – Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i Javelin Joint Venture (JJV), spółka Raytheon i Lockheed Martin, zawarły porozumienie (MoU) dotyczące produkcji systemu przeciwpancernego Javelin w Polsce.

Polska postrzega Javelin Joint Venture jako kluczowego partnera, a zawarta dziś umowa dodatkowo wzmacnia nasze relacje zarówno z Raytheon, jak i Lockheed Martin” – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ. „Nasze dyskusje i decyzje, które doprowadziły do zawarcia tej umowy, pokazują potencjał owocnej, długoterminowej współpracy”.

W celu wsparcia rosnącego bieżącego, jaki i przyszłego zapotrzebowania, które wynika z coraz większych obaw o bezpieczeństwo regionalne w Europie, PGZ i JJV podpisały MoU w celu zbadania możliwości utworzenia zakładu montażu końcowego i produkcji komponentów w Polsce. Umowa ta ustabilizuje przyszłą produkcję systemu Javelin dla sił zbrojnych USA, zapewniając jednocześnie wyjątkowe możliwości dla polskiego przemysłu.

Wspólnie z PGZ badamy szereg możliwości wykorzystania umiejętności i wiedzy polskiego przemysłu do wspólnej produkcji Javelin” – powiedział Andy Amaro, prezes Javelin Joint Venture i dyrektor programu Javelin w Raytheon. „Wraz z rosnącym popytem na ten system, nasi nowi partnerzy przemysłowi mogą odegrać istotną rolę we wspieraniu produkcji i dostarczaniu tego sprawdzonego w boju uzbrojenia działającego w systemie „odpal i zapomnij” dla użytkowników na całym globie”.

W czerwcu 2021 r. Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) ukończyły szkolenie operatorów Javelin i uzyskały certyfikaty do serwisowania i obsługi tego systemu, a także prowadzenia własnych szkoleń. Po ukończeniu szkolenia, nowi operatorzy wystrzelili pociski Javelin podczas pokazu w Toruniu.

To partnerstwo wzmocni nasze relacje z Polską i zapewni jej zdolności odstraszania, niezbędne do wzmacniania bezpieczeństwa kraju” – powiedział Dave Pantano, wiceprezes Javelin Joint Venture i dyrektor programu Javelin w Lockheed Martin. „Porozumienie pozwala nam rozwinąć strategiczne, długoterminowe partnerstwo międzynarodowe z PGZ i stworzyć scenariusz korzystny zarówno dla Polski, jak i USA, aby dostarczać naszym klientom to sprawdzone rozwiązanie”.

Javelin jest rozwijany i produkowany przez JJV, spółkę należącą do Raytheon w Tucson w Arizonie i Lockheed Martin w Orlando na Florydzie. Do tej pory JJV wyprodukowała ponad 50 000 pocisków Javelin i ponad 12 000 modułów celowniczych z układem sterowania wielokrotnego użytku. Javelin jest obecnie używany w 23 krajach, a Polska jest pierwszym klientem zagranicznym, który pozyskał system Javelin w wariancie „F”.

O Lockheed Martin

Lockheed Martin Corporation z siedzibą w Bethesda w stanie Maryland to międzynarodowa firma działająca w obszarze bezpieczeństwa i lotnictwa, zatrudniająca około 116 000 osób na całym świecie. Firma zajmuje się badaniami, projektowaniem, rozwojem, produkcją, integracją i utrzymaniem zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.

Obserwuj @LMEuropeNews na X, aby otrzymywać najnowsze wiadomości i informacje o działalności korporacji we wszystkich obszarach.

O RTX

RTX jest największą na świecie firmą działającą w sektorze lotniczym i obronnym. Wraz z zespołem liczącym 180 000 pracowników RTX przesuwa granice technologii i nauki, by na nowo zdefiniować jak łączyć i chronić świat. Poprzez należące do koncernu firmy – Collins Aerospace, Pratt & Whitney i Raytheon koncern RTX zapewnia postęp w dziedzinie lotnictwa i budowania zintegrowanych systemów obrony, tak aby zapewnić ich skuteczność operacyjną, a ponadto w obszarze opracowywania technologii nowej generacji i produkcji. Dzięki temu klienci na całym świecie mogą zaspokajać pilne potrzeby w zakresie lotnictwa i obronności. Koncern, którego przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 67 miliardów USD ma siedzibę w Arlington w stanie Wirginia.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Lockheed Martin/PGZ S.A.

Previous

Wiec wyborczy KO

Next

rozmowa z Panią Poseł do Parlamentu Europejskiego Magdaleną Adamowicz

Zobacz również