Pierwsza edycja Kongresu Polskie Porty 2030 trwająca w dniach 1-2 czerwca zakończyła się ogromnym sukcesem. Podczas dwóch dni intensywnych debat dotyczących przyszłości polskich portów w Sopocie gościło ponad 500 osób. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odbiorem zarówno wśród prelegentów, przedstawicieli branży, jak i wszystkich zgromadzonych uczestników.

Kongres Polskie Porty 2030 był największym i najważniejszym eventem branży portowej. Pozytywny odbiór i ogromne zainteresowanie sprawiły, że wydarzenie zostanie imprezą cykliczną.

Wydarzenie zorganizowane po raz pierwszy, bardzo udany debiut. 550 zarejestrowanych uczestników, ponad 70 ekspertów dyskutuje na 9 panelach tematycznych. Wszystkie one dotyczą pośrednio i bezpośrednio tematyki portów morskich – powiedział organizator wydarzenia, redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl, Mateusz Kowalewski.

Konferencja okazała się strzałem w dziesiątkę i wypełniła lukę, która pozostawała na mapie wydarzeń branży morskiej.

Wysoki poziom merytoryczny, bardzo dobry poziom naukowy – to jest to na co czekał rynek – przyznał Adam Kłos, dyrektor departamentu handlowego Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Przedstawiciele największych w Polsce portów nie kryli swojego zadowolenia z organizacji wydarzenia poświęconego stricte ich działalności.

To bardzo ważne, ze te wszystkie elementy składające się na organizm portowy mogą się spotkać i wymienić doświadczeniami, mówić o potrzebach. Dzięki temu jesteśmy w stanie projektować naszą infrastrukturę na kolejne dekady – powiedział Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Widać, że to sukces. Jestem pewny, że to będzie kontynuowane w kolejnych latach. Na innych wydarzeniach jest połączenie wszystkiego, a tutaj ludzie przyjechali rozmawiać o portach – dodał Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskiego Portu Szczecin i Świnoujście.

Wydarzenie zostało uznane za bardzo ważne, edukujące, wskazujące aktualną sytuację polskich portów na rynku światowym. Doceniono wzajemne zrozumienie wszystkich zgromadzonych gości, a kongres odebrano jako miejsce, gdzie każdy może szczerze porozmawiać oraz opowiedzieć o swoich problemach i odczuciach.

Mówiąc o gospodarce morskiej musimy mówić o portach, które z natury rzeczy są miastotwórcze, regionotwórcze, czy przemysłowe. Mają one bardzo dużo funkcji, także tych satelitarnych związanych z wszystkimi jednostkami, które współpracują z portami – podkreśla Krzysztof Woś, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Podczas imprezy wręczone zostały także nagrody – Latarnie Gospodarki Morskiej. Pierwszą z nich otrzymał Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. za realizację inwestycji infrastrukturalny w tym budowę Publicznego Terminalu Promowego. Kolejna Latarnia trafiła do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie za tworzenie warunków dla rozwoju żeglugi śródlądowej jako gałęzi transportu portów ujścia Wisły i Odry. Latarnię Gospodarki Morskiej odebrał także Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. za rekordowy wzrost przeładunków i awans w rankingach portów europejskich w 2022 roku. Laureatem nagrody została także spółka Balticon S.A., której przyznano statuetkę za budowę terminalu intermodalnego w Porcie Gdańsk.

Głównym patronem medialnym Kongresu była Polska Agencja Prasowa – największa agencja informacyjna w Polsce. Pośród patronów medialnych znalazły się także portale GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl, a także Radio Gdańsk.

Tekst: www.gospodarkamorska.pl

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

95 lat uhonorowane w JKM GRYF

Next

Nowy Prezes Zarządu PGE

Zobacz również