14 marca br., o godzinie 14.00 z Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni po raz kolejny wyszedł „Dar Młodzieży”, rozpoczynając tym samym sezon na morzu w 2024 roku. Fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni z 32-osobową załogą oraz młodzieżą szkolną i studentami na pokładzie odbędzie ponad dwumiesięczny rejs, podczas którego przyszłe „wilki morskie” będą miały okazję odbyć praktyki na żaglowcu, nauczyć się pracy zespołowej oraz doświadczyć życia na morzu. 

Tym razem, oprócz stałej załogi statku, młodzieży szkolnej, która z Gdyni wyruszy do portu w Antwerpii, towarzyszyć będzie wyjątkowy gość – gdyńska restauratorka Malika, uczestniczka popularnych telewizyjnych programów kulinarnych – Top Chef i Master Chef. Malika, miłośniczka podróży oraz kuchni inspirowanej najodleglejszymi zakątkami świata, weźmie udział w pierwszym etapie rejsu i w tym czasie podzieli się swoją wiedzą kulinarną z kucharzami „Daru Młodzieży” na temat przyrządzania posiłków kuchni wegetariańskiej.

– Jestem związana z Gdynią od 11 lat, ale nigdy nie czułam się bardziej gdyńska, niż teraz. Możliwość udziału w rejsie szkolnego statku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, „Daru Młodzieży” – wizytówki nie tylko Gdyni, ale całego kraju, to ogromny przywilej i oczywiście niesamowita przygoda. Jestem zaszczycona, że będę mogła podzielić się swoją wiedzą kulinarną i doświadczeniem z doskonałymi kucharzami „Daru Młodzieży”. Cóż mogę dodać – jestem podekscytowana tym wydarzeniem i nie mogę doczekać się pierwszych wspólnie przygotowanych dań.

O współpracy z gdyńską restauratorką na „Darze Młodzieży” opowiedziała intendent szkolnej fregaty Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Aleksandra Marcinkowska,jedna z 5 kobiet z załogi stałej, która wraz z młodzieżą wyruszyła w rejs:

Nad poszerzeniem menu na „Darze Młodzieży” pracujemy już kilka sezonów. Wspólnie z komendantem „Daru Młodzieży” kpt. ż.w. Rafałem Szymańskim doszliśmy do wniosku, że przyda nam się wsparcie w tym obszarze, stąd pomysł na współpracę ze znaną restauratorką gdyńską – Maliką, na którą się bardzo cieszymy.

Do portu w Antwerpii „Dar Młodzieży” zawita 21 marca br. Tu na ląd zejdzie młodzież z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska, która grzecznościowo zamustrowała na statek w Gdyni, by go uzbroić, a zatem wciągnąć żagle na reje i wykonać inne prace przygotowujące fregatę do dalszego rejsu. W Antwerpii na pokład „Daru Młodzieży” wejdzie ponad 100 studentów wraz z nauczycielami z Hoogere Zeevaartschool – Antwerp Maritime Academy, którzy 23 marca br. wyruszą w 28-dniową podróż z zawinięciem do portu w Algeciras w Cieśninie Gibraltarskiej. Do Antwerpii statek powróci 19 kwietnia br., gdzie na pokład wejdą kolejni adepci praktyk morskich – uczniowie z Zespołu Szkół Morskich z Gdańska, z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie oraz z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. Bohaterów Westerplatte w Kędzierzynie-Koźlu. 21 kwietnia br., wraz z opiekunami, wyruszą do brytyjskiego Portu Lerwick na Szetlandach.

Na temat pierwszego tegorocznego rejsu szkoleniowego „Daru Młodzieży” wypowiedział się także Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, mgr inż. kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek, który zwrócił uwagę na techniczne udoskonalenia statku:

– „Dar Młodzieży” wychodzi w morze po renowacji mostka, który wyposażony został w najnowocześniejszy sprzęt, czyli radary JRC, w tym najnowszy radar dostępny na rynku: bezmagnetronowy radar typu S z małą anteną. Statek został również wyposażony w system map elektronicznych dual ECDIS. Zainstalowane zostały monitory z funkcją MDF (Multi Display Function), co pozwala na ustawienie czterech ekranów (dwa radary i dwa ekrany ECDIS) według preferencji oficera wachtowego.

W grudniu 2023 r. został rozstrzygnięty przetarg na modernizację mostka zintegrowanego, na statku Dar Młodzieży. Jako najkorzystniejszą, wybrano wówczas ofertę szczecińskiej firmy Alphatron Marine Poland Sp. z o.o.
W ramach realizacji zamówienia, wykonawca dostarczył, zainstalował i zintegrował następujące systemy:
1. Radary nawigacyjne marki Japan Radio Co. (JRC) na pasmo S-band (w wersji półprzewodnikowej „Solid-State”, tj. bez magnetronu) oraz X-band, pracujące w trybie MFD (Multi Function Display).
2. Podwójny system zobrazowania map elektronicznych (ECDIS) marki JRC oraz monitor zdalny w kabinie Komendanta, pracujący w trybie MFD (Multi Function Display).
3. Wyświetlacz Informacji Zbiorczej (Conning Display) marki JRC, pracujący w trybie MFD (Multi Function Display).
4. System Automatycznej Identyfikacji (AIS) marki JRC.
5. Dwa odbiorniki GNSS marki JRC.
6. Kolumnę sterową wraz z autopilotem marki Alphatron.
7. Nowoczesną i kompaktową Tablicę Świateł Nawigacyjnych.
8. Wskaźniki informacyjne i manewrowe w konsoli centralnej oraz na skrzydłach mostka.
9. Powtarzacze (repetytory) do żyrokompasu.
10. Panele i moduły sterowania różnymi urządzeniami na jednostce.
11. Zasilacz awaryjny (UPS) dla urządzeń nawigacyjnych.
12. Terminal Iridium do łączności satelitarnej w ramach GMDSS.

Ponadto zmodernizowano obwody zasilania i ponownie zainstalowano urządzenia w pulpitach i konsolach wg wytycznych Zamawiającego. Przygotowano również dokumentację projektową, która została zatwierdzona przez jednostkę klasyfikacyjną, tj. Polski Rejestr Statków (PRS). Przeprowadzono także szkolenie dla użytkowników dot. obsługi nowego sprzętu. Wszelkie prace zostały wykonane przy zachowaniu ścisłej współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, tj.: Działem Armatorskim Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Komendantem i załogą żaglowca, wykonawcą stolarki oraz pod ścisłym nadzorem inspektora PRS (dop. red. CS).

Ostatnim punktem rejsu, przed powrotem do portu macierzystego w Gdyni, będzie port w Hamburgu, gdzie planowo „Dar Młodzieży” będzie wchodził 9 maja br., w rocznicę założenia portu. Wydarzeniu co roku towarzyszy jeden z najbardziej znanych na świecie festiwali portowych, znany jako Hafengeburstag Hamburg. Do portu w Gdyni „Dar Młodzieży” zawita 19 maja br. 

Tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Previous

Budowa konstrukcji morskiej (MOLF) dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej – dwa ważne przetargi w toku

Next

W Polskiej Żegludze Bałtyckiej S.A. powołano nowy zarząd

Zobacz również