230 unikalnych eksponatów związanych z największymi wydarzeniami z historii naszego jachtingu zobaczyć można na wystawie „100 lat polskiego żeglarstwa”, która otwarta została dzisiaj, w sobotę 11 maja, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Data wydarzenia nie jest przypadkowa – równo 100 lat temu w Tczewie założony został Polski Związek Żeglarski.

11 maja 1924 roku w gmachu Szkoły Morskiej w Tczewie odbyło się niezwykłe wydarzenie – przedstawiciele Pierwszego Polskiego Klubu Yachtowego w Gdańsku, Klubu Żeglarskiego w Chojnicach, Sekcji Żeglarskiej Wojskowego Klubu Wioślarskiego w Warszawie i Sekcji Wioślarskiej Akademickiego Związku Sportowego w Warszawie spotkali się, żeby powołać oficjalny związek klubów, dzięki któremu polski żeglarz mógłby pojechać na przypadające w tym samym roku Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Choć powołanie Polskiego Związku Żeglarskiego było kolejnym krokiem w rozwoju polskiego żeglarstwa, które narodziło się wcześniej, jest momentem dla jego historii symbolicznym. Z tego też założenia wyszło Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, które w setną rocznicę powstania PZŻ postanowiło otworzyć wystawę „100 lat polskiego żeglarstwa” – największą taką ekspozycję w historii!

Półtorej roku temu zakiełkowała myśl, że zbliża się setna rocznica powstania Polskiego Związku Żeglarskiego i będzie to dobry moment, żeby zrobić wystawę – tłumaczy Radosław Paternoga, kurator ekspozycji. – Organizowaliśmy dużo wystaw czasowych, które były skoncentrowane na pojedynczych historiach, np. Leonida Teligi lub jachtu „Śmiały”. Natomiast jeżeli chodzi o wystawę przekrojową, badającą wszystkie aspekty żeglarstwa, jest to pierwsza taka w historii.

Przez te sto lat polskiego żeglarstwa niemal każdy dzień przynosił jakieś rejsy, szkolenia lub regaty lub inne wydarzenia warte odnotowania – dodaje Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego i członek Rady Muzeum przy Narodowym Muzeum Morskim. – Trzeba było więc stworzyć wystawę, która pokazywałaby choćby fragment tej historii za pomocą zdjęć, zabytków i innych artefaktów oraz elementów interaktywnych.

W sobotę 11 maja o godzinie 13 rozpoczął się wernisaż wystawy, który zgromadził muzealników, przedstawicieli środowiska żeglarskiego oraz żeglarzy z całej Polski. W uroczystości wzięli udział m.in. prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, Bogusław Witkowski, dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce Małgorzata Kot, prezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego Fryderyk Tomala, burmistrz Władysławowa Roman Kużel, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek, kontradmirał Antoni F. Komorowski, komandor Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku Wacław Liskiewicz, olimpijczyk Piotr Myszka, regatowiec Roman Paszke i żeglarz polarny Maciej Sodkiewicz.

Ta wystawa jest odzwierciedleniem polskiego żeglarstwa – mówił podczas wernisażu Tomasz Chamera. – To zarówno działalność sportowa i edukacyjna, rejsy eksploracyjne do miejsc, gdzie nie dotrzemy z żadnym biurem podróży, edukacja morska i szkolenia. To wspaniałe jednostki i piękne, niesamowite osobowości, z który wiele siedzi dzisiaj na tej sali.

Wernisaż był również okazją do wręczenia dyrektorowi Narodowego Muzeum Morskiego Robertowi Domżałowi i Radosławowi Paternodze odznaczeń PZŻ Przyjaciel Polskiego Żeglarstwa.

Następnie goście mieli okazję jako pierwsi zobaczyć wystawę „100 lat polskiego żeglarstwa”, której twórcy za pomocą 230 wyjątkowych eksponatów postanowili pokazać najważniejsze wydarzenia z historii naszego jachtingu. Podzielone one zostały na kilka kategorii – m.in. sport, rejsy, kluby i okręgi, żeglarstwo polonijne i wychowanie morskie.

Zwiedzający mogą więc podziwiać m.in. żeglarską czapkę Ludwika Szwykowskiego – współzałożyciela Yacht Klubu Polski i przedwojennego prezesa PZŻ, medal pamiątkowy z wyprawy do obu Ameryk jachtu „Gedania”, dziennik zliczeń pozycji z obserwacji astronomicznych prowadzony podczas rejsu solo non stop Henryka Jaskuły i kopię złotego medalu olimpijskiego Mateusza Kusznierewicza. Nie zabrakło też młodszych obiektów – np. fragmentu masztu jachtu „I Love Poland”. Eksponaty pochodzą nie tylko ze zbiorów NMM, ale również m.in. z Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku, Fundacji Klasyczne Jachty, Sopockiego Klubu Żeglarskiego, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, firmy VBW sp. z o.o. oraz od osób prywatnych.

„100 lat polskiego żeglarstwa” ma też dwie dodatkowe odsłony. Pierwszą jest katalog wystawy, którego autorem jest Radosław Paternoga. Na liczącym 147 stron wydawnictwie można znaleźć zdjęcia eksponatów prezentowanych na wystawie, ich opisy oraz najważniejsze informacje o dziejach polskiego żeglarstwa. Jest ono do nabycia w muzealnym sklepie. Drugą zaś będą dwie edycje posterowe, polska oraz anglojęzyczna, które zorganizowane zostaną w Muzeum Polskim w Ameryce (Polish Museum of America) w Chicago.

Wystawę „100 lat polskiego żeglarstwa” zwiedzać można od 12 maja 2024 do 4 maja 2025 roku w Spichlerzach na Ołowiance. Cena biletu normalnego to 23 zł, a ulgowego 17 zł.

Patronem medialnym ekspozycji jest portal Żeglarski.info.

Tekst: Jędrzej Szerle

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

EKG: infrastruktura transportowa dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego i bezpieczeństwa

Next

Wielowymiarowa współpraca między Uniwersytetem Gdańskim a Polskim Rejestrem Statków S.A.

Zobacz również