W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet Branży Morskiej IMO, 17 maja 2024 roku, miała miejsce I KONWENCJA KOBIET BRANŻY MORSKIEJ, p.n. BEZPIECZNIE I RÓŻNORODNIE, w siedzibie DNV Poland w Gdyni. Tegorocznym mottem przewodnim Międzynarodowego Dnia Kobiet Branży Morskiej było: Safe Horizons – Shaping the Future of Maritime Safety, czyli Bezpieczne Horyzonty – Kształtowanie Przyszłości Bezpieczeństwa Morskiego.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Kobiet Branży Morskiej „INSPIRA”, partnerami merytorycznymi: DNV Poland, Damen Engineering Gdańsk i AHB Service, a partnerem wspierającym Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym Ministry ds. Równości, Katarzyny Kotula. Patronat medialny nad Konwencją objęły ogólnopolskie i trójmiejskie media: Radio Gdańsk, GospodarkaMorska.pl, Magazyn Bezpieczna Woda, Magazyn Pomorski, Namiary i Morze Handel oraz Oficyna Morska (Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej). W wydarzeniu aktywnie uczestniczyło niemalże 100 kobiet reprezentujących różne sektory i specjalizacje oraz przedsiębiorstwa i instytucje gospodarki morskiej, a także studentki i entuzjastki branży morskiej. Wydarzenie poprowadziła Izabela Klonowska-Hincka, Prezeska Stowarzyszenia Kobiet Branży Morskiej INSPIRA.
Na wydarzeniu zagościła Pani Anna Olkowska-Jacyno, II Wicewojewoda Pomorska, która odczytała list od Pani Beaty Rutkiewicz, Wojewody Pomorskiej i skierowała kilka miłych słów do kobiet branży morskiej. Natomiast, Pan Ireneusz Trojanowicz, radny Miasta Gdynia, odczytał list od Pani Aleksandry Kosiorek, Prezydentki Miasta Gdynia.
Wydarzenie rozpoczęło się od przybliżenia idei i symboliki Międzynarodowego Dnia Kobiet Branży Morskiej ustanowionego przez Międzynarodową Organizację Morską, oraz historii i genezy spotkań kobiet środowiska morskiego w Trójmieście. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż pierwsze spotkanie kobiet branży morskiej świętowało swoją rocznicę, gdyż odbyło się dokładnie rok temu, tj. 17 maja 2023 roku w Inkubatorze STARTER w Gdańsku, a jego celem było zintegrowanie środowiska kobiet aktywnych w gospodarce morskiej. Idealnym natomiast wprowadzeniem w tematykę różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w środowisku morskim stały się słowa nowo powołanego Sekretarza Generalnego IMO, Arsenio Antonio Dominguez Velasco, skierowane do kobiet branży morskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Branży Morskiej.
Podczas Konwencji zostały zaprezentowane cztery prelekcje o tematyce bezpieczeństwa i różnorodności w branży morskiej:
* Bezpieczeństwo w Różnorodności w Branży Morskiej – Izabela Klonowska-Hincka (Prezeska Zarządu INSPIRA, Project Menedżerka i Ownerka w WindWaves) i Marta Forreiter-Weiner (Członkini Zarządu INSPIRA i Dyrektorka ds. Marketingu i PR w Attis Broker/MJM Holdings). Izabela Klonowska omówiła zagadnienia różnorodności obejmujące m.in. filary różnorodności, bezpieczeństwo psychologiczne i fizyczne oraz cztery poziomy bezpieczeństwa psychologicznego w organizacji. Ponadto omówiła w kilku słowach ważność komunikacji w języku angielskim (Maritime English) dla bezpieczeństwa. Marta Forreiter-Weiner natomiast skupiła się na tematyce bezpieczeństwa kobiet w pracy na morzu, omawiając zagadnienia związane z doborem odzieży roboczej, czyli środków ochrony indywidualnej (PPE) typowo dla kobiet oraz dotknęła tematu związanego z bezpieczeństwem psychicznym w aspekcie macierzyństwa w odniesieniu do pracy zawodowej.
* Znaczenie różnorodności w organizacji – Jowita Permoda (Head of Section Fire Safety & Life Saving CMC) i Klaudia Knapik (HR Manager for Maritime) z DNV Poland, przybliżyły zagadnienia różnorodności oraz strukturę i specyfikę pracy w norweskim przedsiębiorstwie, które na co dzień promuje i kultywuje różnorodność, integrację i inkluzywność w miejscu pracy.
* “W Szpilkach po trapie”, czyli jak sobie radzić w morskim świecie – Magdalena Borejszo-Bulc, Dyrektorka Zarządzająca i Wiceprezeska w AHB Service oraz Członkini Zarządu INSPIRA, skupiła się na czynnikach sukcesu, które dostrzega jako kobieta – sukcesorka zarządzająca biznesem i firmą rodzinną. Opowiedziała ponadto o wartościach i przekonaniach, które pomagają jej w kształtowaniu kariery i osiągnięciu satysfakcji zawodowej.
* Kilka “Dobrych Rad”, aby cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem – Katarzyna Romantowska-Jaskólska, Dyrektorka Zarządzająca w Damen Engineering Gdańsk i Członkini Komisji Rewizyjnej INSPIRA, zwróciła uwagę m.in. na ważność bezpieczeństwa psychologicznego w środowisku morskim oraz przedstawiła, jak skandynawska i holenderska kultura pracy wpłynęła na jej życie zawodowe oraz styl zarządzania przedsiębiorstwem.
Każda z uczestniczek wydarzenia otrzymała od organizatorów drobne upominki, m.in. symboliczną bransoletkę i okolicznościowe świeczki zapachowe z napisem „SEA WOMEN”. To hasło na trwale wpisze się już w spotkania kobiet branży morskiej jako symbol społeczności kobiet sektora gospodarki morskiej i Stowarzyszenia INSPIRA.
W kuluarach, w przerwach kawowo-lunchowych, przy wybornej oprawie cateringowej, trwały ożywione rozmowy kobieco-biznesowe i networking. Była to wyjątkowa okazja na nawiązanie bliższych kontaktów oraz wspólne świętowanie.
Znakomitą, jak zawsze, oprawę fotograficzną spotkania zapewnił Cezary Spigarski z Oficyny Morskiej, który tradycyjnie już towarzyszy w spotkaniach kobiecych INSPIRY oraz projektu Women Can Sea.
Kolejna edycja Konwencji Kobiet Branży Morskiej już za rok, a KOBIETOM branży morskiej życzymy INSPIRAcji, siły i energii na każdy dzień. O kolejnych spotkaniach Stowarzyszenia i w ramach projektu Women Can Sea będziemy informować na profilu LinkedIn i stronie internetowej.
Tekst: Izabela Klonowska-Hincka
Zdjęcia: Cezary Spigarski
PS.
Co tu dużo mówić? Chyba tyle, że zdjęcia nie pokażą dokładnie zainteresowania i obecności wszystkich uczestniczek, a było ich dużo. Panie przewijały się przez spotkanie, a jednak był to normalny dzień pracy i nie wszystkie mogły być obecne podczas trwania całej Konwencji.
Prelegentki poruszały ciekawe tematy (choćby spotykanie się w pracy z tak pozornie błahym tematem jakim jest właściwe, choćby z uwagi na nieco inną od męskiej budowę ciała, dopasowanie odzieży roboczej), potrafiły również zaktywizować uczestniczki nakłaniając je do odpowiedzi na pytania testowe przy użyciu telefonów komórkowych (co jest widoczne na zdjęciach i wcale nie wynika ze znudzenia Konwencją, a dość masową chęcią uczestnictwa w takiej mało spotykanej misji).
Nie sposób też nie zauważyć, że Pań chętnych do uczestnictwa w spotkaniach i pracach Stowarzyszenia INSPIRA wciąż przybywa.
Chcę też podziękować za bardzo sympatyczną wypowiedź skierowaną do mnie (dop. red. CS).