Z dużą satysfakcją pragnę poinformować, że Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej objęła Honorowym Patronatem Rok Jubileuszowy obchodzonego właśnie 230-lecia Szkół Okrętowych i Technicznych CONRADINUM (dop. red. CS).
Krótka historia szkoły
Historia Conradinum stanowi istotną część dziejów 1000-letniego Gdańska. Tu właśnie, w Gdańsku, w XVI w. osiadł ród Conradich, od którego nazwiska wywodzi się nazwa naszej szkoły – Conradinum. Przez wiele pokoleń członkowie słynnego rodu zajmowali wysoką pozycję w społeczności miasta i byli w różny sposób związani z Polską.
Testament Karola Fryderyka Conradiego
W latach 1742-1798 żył ostatni z Conradich – Karol Fryderyk Conradi. Ponieważ nie miał potomstwa, a chciał utrwalić nazwisko rodowe dla potomnych, w 1794 roku spisał testament, na mocy którego cały swój majątek, przeznaczył na Fundację imienia Karola Fryderyka Conradiego. Zadaniem Fundacji było utworzenie szkoły nazwanej przez testatora ,,Prowincjonalnym Instytutem Szkolnym i Wychowawczym im. Conradiego”.
Dzięki ogromowi majątku (200 000 talarów gotówce, 84 000 w papierach, 6 kamienic i spichlerzy w Gdańsku oraz bogate wioski: Bąkowo, Gołębiewo, Jankowo, Mokry Dwór i Dziewięć Włók) już 10 października 1801 roku w Jankowie otwarto zakład szkolno-wychowawczy, na którego czele stanął Rajnold Bernard Jachmann, uczeń i przyjaciel Immanuela Kanta. Uczniowie z ubogich rodzin uczyli się bezpłatnie, a niektórzy z nich otrzymywali stypendia. W lutym 1819 roku zamieniono go w męskie Seminarium Nauczycielskie.
Wyższa szkoła miejska oraz progimnazjum realne
W 1843 roku utworzono kuratorium Fundacji i w kwietniu tego roku otwarto wyższą szkołą miejską, oraz progimnazjum realne (siedmioletnią: szkol średnią dla chłopców). W 1898 roku rozpoczęto budowę nowego gmachu szkoły w mieście ogrodzie, czyli we Wrzeszczu. Budynek w stylu neorenesansu holendersko-gdańskiego zaprojektował gdański architekt Otton Hugon Richard Schmidt (1859-1929). Prace budowlane trwały 21 miesięcy, a ich wykonawcą była firma budowlana należąca do architekta.
Uroczyste otwarcie nowej siedziby nastąpiło 17 października 1900 roku. Nowa siedziba Conradinum składała się z budynku szkoły, internatu, sali gimnastycznej, budynku sanitarnego oraz rozległego ogrodu.
Przeniesienie Conradinum z Jankowa do Wrzeszcza stanowiło głęboki przełom w dotychczasowym systemie wychowawczym szkoły. Jednak ogólne zasady pozostały takie same – nie pytano o wyznanie czy pochodzenie, ale oceniano przede wszystkim pilność w nauce.
Dziewięcioletnia wyższa szkota realna. P.L.B.O. Conradinum
Początkowo była to sześcioklasowa szkoła realna i humanistyczna. W latach 1913-1915 utworzono dziewięcioletnią wyższą szkolą realną. W latach 1936-39 szkołę rozbudowano o nowe skrzydło. Do 1939 roku Conradinum zachowało status niezależnej fundacji dobroczynnej, w 1944 r. szkołę opuścił ostatni rocznik maturzyst6w.
Po II wojnie światowej – już 31 października 1945 roku rozpoczęły się zajęcia w utworzonym l lipca 1945 roku Państwowym Liceum Budownictwa Okrętowego Krótka historia szkoły, które zostało powołane do życia na podstawie konspiracyjnych koncepcji ,,Alfy”, czyli tajnej organizacji w Wydziale Marynarki Wojennej Komendy Głównej Armii Krajowej. Szkoła kontynuowała przedwojenne tradycje Państwowej Szkoły Technicznej w Warszawie. Organizatorem i pierwszym dyrektorem powojennego Conradinum był Aleksander Potyrała, a wśród nauczycieli znajdowali się naukowcy Politechniki Gdańskiej, między innymi Jerzy Doerffer, Tytus Huber i Aleksander Rylke, ks. Józef Zator-Przytocki. Conradinum stało się wówczas kuźnią polskich okrętowców.
Koedukacja. Nowe skrzydło i łącznik z internatem. XVIII LO
W kolejnych latach szkoła ulegała przekształceniom: w latach 1951-65 funkcjonowała pod nazwą Technikum Budowy Okrętów, a w latach 1966-1991 jako Techniczne Szkoły Budownictwa Okrętowego. Od roku 1967 Conradinum jest szkołą koedukacyjną. Do tego roku, z wyjątkiem żeńskiego rocznika 1951, była to szkoła męska. W latach 1972-1975 szkołę powiększono o dobudowane nowe skrzydło oraz łącznik z internatem.
Kiedy w 1991 roku powołano do życia XVIII Liceum Ogólnokształcące, musiała się zmienić i nazwa szkoły i tak w 1992 roku Conradinum uzyskało nazwę: Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum. W skład SOiO, oprócz XVIII Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Nr 18, na przestrzeni lat wchodziły również: Liceum Techniczne Nr 3 (1995-1999) przekształcone w 1999 roku na XVIll Liceum Profilowane, które istniało aż do likwidacji tego typu szkół w 2014 roku.
17 tysięcy powojennych absolwentów
W ciągu 79 lat powojennej działalności Conrdinum mury szkolne opuściło około 17 tysięcy absolwentów – Conradinowców.
Conradinowcy od lat kontynuują, naukę na Politechnice Gdańskiej, w Uniwersytecie Gdańskim, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Uniwersytecie Morskim w Gdyni, także zasilają szeregi fachowych pracowników stoczni, zakładów produkujących wyposażenie okrętowe oraz zakładów mechatronicznych w Polsce i na świecie.
20 grudnia 1999 roku zabudowania Conradinum – budynek szkoły, internat, sala gimnastyczna, budynek gospodarczy (sanitarny) oraz ogrodzenie z bramą i furtkami – uzyskały status zabytków i wpisano je do Rejestru Zabytków w Polsce.
Medal św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska
W 2002 roku Rada Miasta Gdańska przyznała Conradinum Medal św. Wojciecha za zasługi dla Gdańska, szczególnie za osiągnięcia dydaktyczne i przygotowanie na bardzo wysokim poziomie kadr dla gospodarki morskiej.
Conradinum dzisiaj to połączenie 230 lat tradycji i nowoczesności. Aby zapoznać się z teraźniejszością Conradinum, zapraszamy do obejrzenia naszej strony i odwiedzin na naszym profilu na FB i na stronie szkoły https://conradinum.edu.gdansk.pl.
Program obchodów w dniu 28 września 2024 roku Jubileuszu 230-lecia CONRADINUM
10.00 – Msza Św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
OFICJALNA UROCZYSTOSĆ JUBILEUSZOWA w SOiT CONRADINUM
13.00 – część oficjalna
– uroczyste rozpoczęcie i powitanie
– przemówienia
– nagrody i wyróżnienia
– Ślubowanie Pierwszoklasistów
– Hymn Conradinum
– odsłonięcie darów
– występ muzyczny uczniów Conradinum
– tradycyjne oddzwonienie rozpoczęcia Roku Jubileuszowego Conradinum
– tort
– sadzenie drzew jubileuszowych
– zwiedzanie szkoły oraz wystaw jubileuszowych
– poczęstunek
15.30 – ZJAZD ABSOLWENTÓW CONRADINUM
– spotkania klas i roczników
Opracowała: Karolina Urbanowicz
Zdjęcia: materiały Conradinum