W tym roku Złoty Kompas Kapitański trafił do Jerzego Brezdenia (JKMW Kotwica), który wraz załogą, na jachcie „Hadar” zwyciężył w klasyfikacji KWR, w regatach o Puchar Korsarza. Klasyfikację ORC wygrała załoga Tomasza Konnaka (JKM Gryf Gdynia) na jachcie „Czarodziejka”, a w kategorii Open najlepsza była załoga Szymona Kuczyńskiego (Jachtklub Morski Roda Gdynia) na jachcie 2020.

Na starcie tegorocznej, dziewiątej edycji regat o Puchar Korsarza w klasyfikacji KWR ścigały się 4 jachty. W klasyfikacji ORC wystartowało 6 jachtów. Klasyfikacja Open z siedmioma jachtami miała być najliczniejsza, jednak trzy jachty nie ukończyły regat, a dwa inne wycofały się z udziału w wyścigu.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni – dzielił się po wyścigu swoimi wrażeniami Piotr Mroczek, komandor Polskiego Klubu Morskiego – organizatora regat. – Pogoda dopisała. Wiatr wiał dość mocno, zwłaszcza na początku. Niestety, później trochę osłabł. Z tego powodu kilka jachtów na ostatniej boi miało kłopoty i nie ukończyło wyścigu. Jedni nie zdążyli ukończyć zmagań przed zamknięciem mety, inni mieli kłopoty techniczne. Tak było w przypadku „Pasion 2”, która się wycofała z powodu awarii silnika. Później okazało się, że awaria jest niegroźna, jednak załoga z wyścigu zrezygnowała.

Portem regat była przystań Polskiego Klubu Morskiego, gdzie na schodzących na ląd żeglarzy czekał poczęstunek prosto z grilla. Po wręczeniu trofeów zwycięzcom w poszczególnych kategoriach, odbyło się losowanie nagród.

– Nasza dwuosobowa załoga wywalczyła trofeum wagi ciężkiej – stwierdził Szymon Kuczyński. – To kula armatnia wyłowiona z morza. A jeśli chodzi o przebieg regat, to dopisał nam wiatr, było słonecznie, ale nie za ciepło. Popłynęliśmy we dwójkę, trochę eksperymentalnie i brakowało nam momentami trzeciej osoby na genakerze. Dlatego płynęliśmy nieco zachowawczo. Mimo to zabawy i ścigania było dużo. Łódka ładnie wchodziła w ślizg, dzielnie walczyła z innymi jachtami morskimi.

Regaty o Puchar Korsarza organizowane są przez Polski Klub Morski w Gdańsku przy współpracy i wsparciu finansowym Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Upamiętniają jacht „Korsarz” należący do tego klubu, który w 1936 roku pod dowództwem Tadeusza Perchitki zwyciężył w przedolimpijskich regatach z Sopotu do Kilonii. Za zwycięstwo polska załoga otrzymała „Kronenkompass”, którego ufundowana przez Pomorski Związek Żeglarski replika – Złoty Kompas Kapitański – jest nagrodą przechodnią w Pucharze Korsarza.

Wyniki
KWR

1. „Hadar”, Jerzy Brezdeń (JKMW Kotwica)
2. „Quick Livener”, Jacek Zieliński (Polski Klub Morski Gdański)
3. „Zefirek”, Tomasz Sontowski (Jachtklub Morski Gryf Gdynia)
4. „Almak”, Andrzej Mielicki (Ośrodek Żeglarski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni)

ORC
1. „Czarodziejka”, Tomasz Konnak (Jachtklub Morski Gryf Gdynia)
2. „Pallas”, Jan Piernikarczyk (Jachtklub Morski Gryf Gdynia)
3. „Zorba”, Mieczysław Trzpis (Jacht Klub Stoczni Gdańskiej)
4. „Mirabelle”, Robert Napiórkowski (Akademicki Klub Morski Gdańsk)
5. „Odyssey”, Tomasz Ładyko (Akademicki Klub Morski Gdańsk)
6. „Rastabn”, Tomasz Dworakowski

Open
1. Jacht 2020, Szymon Kuczyński (Jachtklub Morski Roda Gdynia)
2. „Portowiec Gdańsk III”, Ireneusz Gordon (Jachklub Portowiec)
3. „Manjana”, Piotr Królak (Polski Klub Morski) – DNF
4. „Popeye”, Jacek Marloch (Polski Klub Morski Gdańsk) – DMF
5. „Lady Ocet”, Tomasz Głuchowski (Polski Klub Morski Gdańsk) – DNF
6. „Pasion 2”, Edward Dopta (Polski Klub Morski Gdańsk) – RET
7. „Panacee”, Krzysztof Baliński – RET

Tekst: Dariusz Olejniczak/zeglarski.info

Zdjęcia: Tadeusz Lademann/zeglarski.info (wręczenie nagród) i Cezary Spigarski

Previous

Start regat SummerHeat DOUBLE 2020

Next

MŻMP załóg dwuosobowych – znamy mistrzów Polski

Zobacz również