Rafał i Dawid Sosnowscy (Yacht Club Sopot) płynący na jachcie „Hedaa” zdobyli tytuły tegorocznych morskich żeglarskich mistrzów Polski ORC w kategorii załóg dwuosobowych. W gdyńskiej marinie Yacht Park odbyło się 2 sierpnia br. zakończenie mistrzostw i wręczenie trofeów najlepszym dwuosobowym załogom.

W zakończonej w niedzielę imprezie drugą lokatę wywalczyli niezrzeszeni Michał Sliwa i Krzysztof Glebow na jachcie „Barakam”, a na trzecim miejscu uplasowali się Jacek Roszyk i Dominik Nowak (ŻLKS Poznań) płynący na jachcie „Smoke”.

O miano mistrzów Polski żeglarze ścigali się w trzech wyścigach – krótkim, na średnim dystansie i długim. Ten ostatni miał liczyć ok. 400 Mm, jednak aura wpłynęła na korektę trasy.

– Wyścig wystartował zgodnie z czasem, ale pojawiły się dwa problemy – relacjonuje Bartosz Gruszka, sędzia główny mistrzostw. – Prognoza na czwartkowe południe przewidywała 8 stopni w skali Beauforta na Bałtyku Południowym. Kolejna prognoza, na noc z piątku na sobotę przewidywała flautę. To byłoby krzywdzące dla części uczestników regat, gdyby część załóg wpłynęła na metę, a pozostali stali by na wodzie jak spławiki czekając na wiatr. Dlatego skróciłem trasę do 145 Mm. Najpierw jachty pływały po Zatoce Gdańskiej, potem wyszły na Bałtyk. Nie udało się popłynąć w kierunku Ölands södra grund, ale uważam, że wyścig i tak był dość długi, i wymagający.

Z przebiegu regat zadowolony jest również Paweł Wilkowski, organizator tegorocznej edycji MŻMP załóg dwuosobowych i regat SummerHeat Double.

– Sędzia główny podjął, moim zdaniem słuszną decyzję, o skróceniu trasy – mówi Paweł Wilkowski. – Udało się uniknąć niebezpiecznych, sztormowych sytuacji. Morze było i tak rozhuśtane, więc nikt się nie nudził. Najważniejsze, że wszyscy uczestnicy wrócili bezpiecznie do portu. To był bardzo fajny, trudny wyścig. Warto dodać, że takie jednostki, jak startująca po raz pierwszy w mistrzostwach załóg dwuosobowych „Hedaa”, płynęła rewelacyjnie. Także „Barakam” świetnie sobie poradził. Przy silnych wiatrach ten jacht sprawnie nam uciekał.

Organizatorem imprezy był START-UP Paweł Wilkowski, we współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim, a patronem medialnym portal Żeglarski.info i www.oficynamorska.pl. Regaty są częścią cyklu regat dwuosobowych Off-Short Racing i Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski.

Tegoroczne Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg wieloosobowych zaplanowano w terminie 21-23 sierpnia.

Wyniki MŻMP – kliknij

Tekst: Dariusz Olejniczak

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

IX regaty o Puchar Korsarza rozstrzygnięte

Next

Morze złe …

Zobacz również