Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland to nie tylko regaty. To także społeczność i klimat, które sprawiają, że wyścig ten postrzegany jest przez wielu jako święto żeglarzy samotników. Jak organizatorzy to osiągnęli? Kluczem do sukcesu jest dbałość o zawodników i troska o ich bezpieczeństwo. Jednak nie mniej ważnym elementem jest także oprawa regat, która angażuje tysiące kibiców. Dla licznego grona fanów Bitwy organizowane są aktywizujące zabawy, konkursy i atrakcje. To wszystko, w połączeniu z solidną dawką adrenaliny i emocji, jakich dostarcza sam wyścig – daje Bitwie niepowtarzalny klimat i buduje jej coraz silniejszą pozycję w środowisku żeglarskim.

Po pierwsze bezpieczeństwo. To hasło jak mantrę powtarzają organizatorzy. Podnoszą je poprzez kontrolę wyposażenia jachtów, zapewnienie prognoz pogody, tracking on-line, osłonę medyczną i regulacje dotyczące osobistego wyposażenia ratunkowego zawodników. Ale Krystian Szypka, dyrektor regat, podkreśla także inny wymiar tego wydarzenia: „Niezwykły klimat Bitwy jest odczuwalny zarówno na lądzie jak i na wodzie” – mówi. „Zawodnicy walczą o wynik jak lwy, ale jednocześnie wspierają się nawzajem. Nigdy nie mieliśmy żadnego protestu, co w regatowej społeczności jest ewenementem, za to co rok jesteśmy świadkami wielu wspaniałych gestów fair play. Cała sztuka organizacyjna polega na tym, żeby zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa zawodników, ale nie wpływać negatywnie na atmosferę imprezy. Mam nadzieję, że to nam się udaje… Coraz bardziej angażujemy się też w interakcje z kibicami, co sprawia, że Bitewna Rodzina rośnie nam z roku na rok”.

Od 2014 roku tradycją regat stało się tworzenie Wioski Regatowej w Marinie Przełom w Górkach Zachodnich, która podczas całego trwania wyścigu jest siedzibą Zespołu Brzegowego regat oraz portem startu i mety. Tutaj też, już kilka dni przed startem, gromadzą się jachty i zawodnicy, a także ich rodziny, przyjaciele i sympatycy. Wśród utrwalonych już tradycji na pierwszy plan wybijają się dwie.

Pierwsza, to wspólne oglądanie w przedstartowy wieczór filmu o tematyce żeglarskiej. To swoiste kino pod chmurką organizuje zaprzyjaźniony JachtFilm, a w tym roku wyświetlany będzie dokument o wielkiej postaci polskiego żeglarstwa Kazimierzu „Kubie” Jaworskim.

Druga, niezwykle ciekawa tradycja, to Wielka Lądowa Bitwa o Totem. To zabawa, w której fani zawodników, przygotowują dla nich „totemy”. Są one wystawiane w Wiosce Regatowej a później, na drodze głosowania w sieci, wyłaniana jest zwycięska praca. Totemy są tworzone z dużym przymrużeniem oka i dostarczają mnóstwo uśmiechu i pozytywnej energii.

Bitwa to także inicjatywy charytatywne. W tym roku organizatorzy postanowili wesprzeć akcję zbiórki pieniędzy dla malutkiej Oli Dzienniak, której rodzice gromadzą środki na operację serca.

Jakie znaczenie dla zawodników mają te Bitewne dodatki? Maciej Hejna, jeden z debiutantów tegorocznej edycji, mówi tak: „Moje dzieci zrobiły mi niespodziankę i stworzyły dla mnie Totem! To mnie zupełnie rozczuliło. To jest dla nich wielkie przeżycie, martwią się o mnie. Ale wiem, że dzięki temu, że w pewien sposób biorą w tym udział i są bliżej, oswajają to wydarzenie i jest to dla nich łatwiejsze. Rodzina będzie ze mną w Wiosce przed startem i to też jest wspaniałe. Dzięki atrakcjom towarzyszącym i temu, że wokół Bitwy jest tak wiele pozytywnej, ludzkiej energii, te regaty nie są do końca regatami samotników. Oczywiście na jachcie będę solo, ale wiem, że będą mi towarzyszyły myśli i zaciśnięte kciuki przyjaciół i rodziny, którzy mocno się w wyścig zaangażowali.

Wioska regatowa zatętni życiem i gwarem już w sobotni poranek, a Bitewne social media będą buzować od aktualności. Tych ostatnich, jak zawsze dostarczy sam wyścig. Często niełatwa pogoda, awarie sprzętu oraz sportowa rywalizacja sprawiają, że poziom adrenaliny nie maleje przez cały czas trwania regat. Wystarczy wspomnieć, że w zeszłym roku sztormowe warunki sprawiły, że wycofało się aż 20 z 23 startujących. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już wkrótce. Start w niedzielę, 13 września w samo południe!

Zmagania samotnych żeglarzy będzie można śledzić online za pomocą trackingu Yellow Brick.

Partnerami strategicznymi Bitwy o Gotland 2020 są: Miasto Gdańsk oraz Farby jachtowe Teknos Oliva.  Sponsorami są: Delta, Bogmar, OceanTEAM, Konsal, Kompas i Marina Przełom. Partnerami są: Województwo Pomorskie oraz Województwo Warmińsko-Mazurskie. Organizatorzy regat: OceanTEAM oraz MARISTO.PL.

Honorata Wąsowicz

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Zdjęcia ze startu: Anna Komosińska

Szczegółowych informacji udziela:

Krystian Szypka 501 664 314

www.bitwaogotland.pl

www.bitwaogotland.pl/media

www.facebook.com/bitwaogotland

Previous

Baltic Sail 2020. Joanna Pajkowska: udawało mi się realizować moje przedsięwzięcia dzięki temu, że mam przyjaciół...

Next

Wybrano nowy Zarząd Pomorskiego Związku Żeglarskiego

Zobacz również