W piątek, 25 września br. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, w ramach obchodów Stulecia Administracji Morskiej RP, odbyła się ceremonia chrztu i podniesienia bandery na nowej jednostce Urzędu Morskiego w Gdyni – Zodiak II. Wielozadaniowy statek został zbudowanym w stoczni Remontowa Shipbulding S.A. w ramach projektu Nostri Maris, prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie. W trakcie obchodów, zasłużonym Pracownikom Urzędu Morskiego w Gdyni wręczone zostały odznaczenia państwowe. Nasze nowe statki, udekorowane galą banderową – Zodiak II oraz jednostki zbudowane w ramach projektu Wymiana taboru pływającego Urzędu Morskiego w Gdyni (Konstelacja, Kontroler 22, Kontroler 23; Kontroler 24 oraz Hydrograf 17) zostały poświęcone przez Duszpasterza Ludzi Morza, o. Edwarda Pracza.

W ceremonii udział wzięli m.in. Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Grzegorz Witkowski – podsekretarz stanu w MGMiŻŚ, Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, Wojciech Szczurek – prezydent Gdyni, Wojciech Zdanowicz – dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie, dr hab. inż. kpt ż.w. Henryk Śniegocki, prof. UMG – wiceprzewodniczący Konwentu Morskiego, wiceadmirał Jarosław Ziemiański – inspektor Marynarki Wojennej, wiceadmirał Krzysztof Jaworski – dowódca Centrum Operacji Morskich, kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec – dowódca 3. Flotylli Okrętów, Marcin Ryngwelski – prezes Remontowa Shipbuilding S.A., Andrzej Madejski – prezes Polskiego Rejestru Statków, o. Edward Pracz – krajowy duszpasterz ludzi morza, Adam Meller – prezes Zarządu Morskiego Portu w Gdyni, Łukasz Greinke – prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk oraz kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, gospodarz uroczystości.

Zodiak II to największa spośród eksploatowanych dotychczas przez urzędy morskie jednostek. Będzie on pełnić funkcję lodołamacza, służyć do wystawiania oznakowania nawigacyjnego, holowania statków, prowadzenia prac hydrograficznych i zwalczania rozlewów olejowych. Posiada również funkcje ratownicze i przeciwpożarowe. Zastąpi wysłużony, prawie 40 letni statek „Zodiak”.

Zodiak II został zbudowany w ramach prowadzonego przez Urząd Morski w Szczecinie projektu „Nostri Maris – budowa dwóch wielozadaniowych jednostek pływających”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020. Wartość kontraktu na budowę dwóch jednostek wielozadaniowych to 213 mln 650 tys. złotych. Drugą, bliźniaczą jednostkę, budowaną w ramach projektu – PLANETĘ I będzie eksploatował Urząd Morski w Szczecinie.

Wprowadzanie nowych jednostek to niezwykle ważne wydarzenie. To cały proces odnawiania floty urzędów morskich, proces, który jest dla nas niezwykle ważny w kontekście umacniania, budowania silnych urzędów morskich, które będą miały wpływ na kształtowanie całej gospodarki morskiej – mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – O znaczeniu urzędów morskich chyba nie trzeba nikomu mówić, szczególnie tutaj, w Gdyni. To przecież nierozerwalna służba związana z morzem, gospodarką morską i całym obszarem portowym, zarządzaniem i bezpieczeństwem. Mamy obecnie do czynienia z ogromnym zadaniem, jakie realizuje Urząd Morski w Gdyni, poprzez inwestycje w zakresie infrastruktury dostępowej, ale również nowych inwestycji, czyli budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, która jest niezwykle istotna, ale jest także wielkim wyzwaniem w zakresie konstrukcyjnym, inżynierskim. Urząd Morski zdaje egzamin, świetnie realizuje tę inwestycję. Zespół, który został doskonale do tego przygotowany, jeszcze raz potwierdza znaczenie roli i przyszłości urzędów morskich zaprzeczając twierdzeniom, że tylko biznes potrafi poradzić sobie z inwestycjami. Nie! Możemy dzisiaj powiedzieć jednoznacznie. Urząd Morski realizuje doskonale zadania inwestycyjne, terminowo, finansowo, jak również organizacyjnie – podkreślił Gróbarczyk.

Do realizowanego projektu, w ciepłych słowach odniósł się również Marcin Ryngwelski, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding SA – Chcę podziękować armatorowi, czyli Urzędom Morskim za dobrą i konstruktywną współpracę, i przyjazną atmosferę każdego dnia, jaka towarzyszy przy budowie obu statków. Już dzisiaj zapraszam do wypatrywania na wodach Zatoki Gdańskiej bliźniaczej jednostki Planeta I, która na początku października rozpocznie próby morskie, a na przełomie października i listopada zostanie przekazana tym razem Urzędowi Morskiemu w Szczecinie. Budowa Zodiaka II była dla nas dużym wyzwaniem. Armator postawił jasne wymagania – statek ma być wielozadaniowy i nowoczesny – został naszpikowany najnowocześniejszą elektroniką i wszystkimi systemami napędowymi i manewrowymi, które są dziś dostępne na rynku shippingowym.

Jednostka jest wielozadaniowa, wykorzystywana w różnych sferach działalności Urzędu Morskiego. Służy do wystawianiu oznakowania nawigacyjnego, a także do pomiarów hydrograficznych. Może też walczyć z pożarami, co jest wpisane w nasze obowiązki, oraz usuwać rozlewy olejowe. Ma również możliwość podejmowania rozbitków – 60 miejsc dla potencjalnych ludzi, którzy będą potrzebowali pomocy. Jednostka może też służyć jako holownik. Jest wiele sfer, gdzie do tej pory musieliśmy dzielić działania, a czasami nawet wynajmować, jak chociażby lodołamanie. Dzisiaj możemy to wszystko realizować dzięki naszym siłom i środkom, więc będzie też bardziej oszczędne – mówił kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor urzędu morskiego w Gdyni.

Matką chrzestną ZODIAK II została Mieczysława Piotrzkowska, małżonka dyrektora urzędu morskiego w Gdyni.

Przed uroczystościami na Skwerze Kościuszki, w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej 204 minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk wraz z dyrektorem urzędu morskiego w Gdyni, kpt. ż.w. Wiesławem Piotrzkowskim odsłonili tablicę upamiętniającą fakt, iż pod tym adresem, w latach 1945-1950 mieściła się siedziba Głównego Urzędu Morskiego. Poświęcenia tablicy dokonał o. Edward Pracz, krajowy duszpasterz ludzi morza.

Tekst: materiały prasowe Urzędu Morskiego w Gdyni, Magdalena Kierzkowska

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Regaty CoolDown Double wystartowały

Next

ROK AKADEMICKI 2020/2021 OTWARTY

Zobacz również