Jak powstają przyłbice ochronne w Akademii Marynarki Wojennej? Jak wygląda proces ich produkcji? Na te pytania odpowiadamy w krótkim filmie, który stworzył podchorąży – student wojskowy Akademii Marynarki Wojennej. Uczelnia wyprodukowała już prawie 250 przyłbic ochronnych, które sukcesywnie przeznacza dla personelu medycznego w szpitalach, przychodniach lekarskich, ale i nie tylko.

Zapraszamy do obejrzenia filmu – kliknij

Film pokazuje proces powstawania elementów do przyłbic, od projektu po druk. Wszystko powstaje w Laboratorium Podstaw Techniki. Tam też podchorążowie składają przyłbice w całość. Autorem filmu jest mar. pchor. Mateusz Kuźnicki, student I roku Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich kierunku systemy informacyjne w bezpieczeństwie.

Uczelnia przystąpiła do akcji www.drukarzedlaszpitali.pl  25 marca i od tej pory 24h na dobę rozpoczęła się produkcja elementów do przyłbic. Na początku uruchomiono 4 drukarki 3D, które wytwarzają poszczególne części. Teraz do aukcji w uczelni przyłączyła się również grupa wolontariuszy. I tak Grzegorz Rompa absolwent AMW pożyczył swoją drukarkę 3D. Kolejny wolontariusz to Grzegorz Talar, który drukuje dla nas elementy. Jest absolwentem Zarządzania i Inżynierii Produkcji na AGH w Krakowie. Jego projekt inżynierski pokazywał zastosowanie druku 3D w przemyśle. Obecnie student Finansów i Rachunkowości na Uniwersytecie Gdańskim. Najmłodszy wolontariusz to 15-letni Marceli Garstka, który drukuje dla uczelni elementy. Na co dzień jest uczniem X LO w Gdyni, wśród jego zainteresowań znajdziemy oczywiście projektowanie i druk 3d, ale także windsurfing, rysowanie i strzelectwo. Sam o sobie mówi „z drukiem 3d zapoznałem się około 5 lat temu, już wtedy moje projekty były bardzo dobre jak na zerowe doświadczenie. Rok temu dostałem się na ponad 3 tygodniowe warsztaty techniczne, gdzie nauczyłem się między innymi obsługi drukarek oraz dowiedziałem się jak projektować profesjonalnie . W tym samym roku zacząłem pomagać innym ludziom między innymi poprzez wolontariaty zatem możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym jest przyjemnym zajęciem”. 

Po wydruku elementów przyłbice są składane przez podchorążych w Laboratorium Podstaw Techniki. Warto zaznaczyć, że bezpłatnie szyby do przyłbic dostarcza  firma Plastic Display z Tczewa. Natomiast materiały do druku finansuje Akademia Marynarki Wojennej oraz co ważne uruchomiona została zbiórka pieniędzy wśród społeczności akademickiej, gdzie już uzbierało się ponad 10 tysięcy złotych.  Część osób przekazuje materiały w naturze, co oczywiście też ma sporą wartość.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe AMW

Previous

Trójmiejskie porty #dzieląsiędobrem

Next

Saab zapewnia Szwecji zdolności do gaszenia pożarów z powietrza

Zobacz również