Saab otrzymał zamówienie od Swedish Civil Contingencies Agency, na zabezpieczenie środków do walki z pożarami z powietrza. Umowa obowiązuje w latach 2020-2023.

Zamówienie dotyczy dwóch samolotów wyposażonych w środki do gaszenia pożarów z powietrza, a umowa będzie obowiązywała od 1 kwietnia do 30 września w latach 2020-23. Umowa przewiduje również opcję zapewnienia dwóch kolejnych maszyn, poczynając od sezonu pożarowego w 2021 roku. Taka możliwość będzie dostępna dla Szwecji, jak i dla Unii Europejskiej. W ciągu jednego roku, Saab opracował pełną zdolność do wykonywania tego typu operacji z wykorzystaniem samolotów gaśniczych Air Tractor AT-802 F obsługiwanych przez przeszkolonego na typ pilota i technika, wraz z niezbędnymi pozwoleniami na przeprowadzanie tego typu operacji.

Jesteśmy jednym z filarów obrony i bezpieczeństwa Szwecji. Nasza specjalistyczna wiedza, jak również pozwolenia na specjalistyczne loty sprawiły, że uzupełnienie naszych operacji, które wykonujemy w Nyköping o zdolności gaszenia pożarów z powietrza, było dla nas naturalnym krokiem – mówi Ellen Molin, szefowa działu Support & Services w firmie Saab. Ważne jest, aby już na szczeblu krajowym szybko reagować na pożary lasów, i ta usługa pomoże w realizacji tego celu – dodaje.

AT-802 F to samolot wyposażony w możliwość bombardowania wodnego, który w przypadku pożaru lasu może uwolnić od 35 000 do 50 000 litrów wody na godzinę. Samoloty przeciwpożarowe będą miały bazę w Nyköping, gdzie Saab rozwija usługi lotnicze, między innymi holowanie celów lotniczych, czy wsparcie dla samolotów szwedzkiej straży przybrzeżnej.

Z Nyköping samoloty gaśnicze mogą dotrzeć w ciągu dwóch godzin do Kopenhagi lub wschodniej Finlandii, a w ciągu trzech godzin do Luleå na północy Szwecji. W razie potrzeby samolot gaśniczy może być przebazowany do innej lokalizacji, w której znajdują się zaawansowane zasoby niezbędne do obsługi sprawności technicznej jednostki. Bardzo ważna jest szybka reakcja na pożary.

Tekst i zdjęcie: materiały prasowe SAAB

Previous

JAK POWSTAJĄ PRZYŁBICE - FILM

Next

Część rufowa szwedzkiej łodzi podwodnej klasy Blekinge została złożona

Zobacz również