5 grudnia br. w gdańskim centrum handlowym „Manhattan” odbyła się promocja albumu ze zdjęciami wykonanymi przez zmarłego 26 marca 2020 roku Macieja Kosycarza. Wydawcą jest firma, którą współtworzył, znana z bogatej w fotografie serii albumów „Niezwykłe, zwykłe zdjęcia”, KFP Kosycarz Foto Press. Upamiętniając twórczość syna znanego gdańskiego fotografa Zbigniewa Kosycarza, pracujący z nim w agencji KFP trójmiejscy fotoreporterzy dokonali niezwykłego wyboru 360 dotąd nie publikowanych fotografii wykonanych przez Maćka. Jak mówiła podczas promocji żona Hanna – wybór był trudny, dokonany z niezliczonej ich ilości, przy toczących się sporach, wzajemnych uzgodnieniach i kompromisach. W efekcie powstała publikacja poświęcona pamięci i zachowaniu Jego ogromnego twórczego i reporterskiego dorobku.

Podczas tego niezwykłego spotkania, zapraszani kolejno na scenę przez prowadzącego Krzysztofa Skibę (znanego muzyka, wokalistę, publicystę o „ostrym języku” :) ), swoje refleksje i wspomnienia o Maćku opowiadali: Larry Okey Ugwu (Nigeryjczyk po studiach prawniczych na Uniwersytecie Gdańskim, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku); Magdalena Adamowicz (żona bestialsko zamordowanego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, utytułowana naukowo znawczyni prawa morskiego, dodać należy, że obecnie jako Eurodeputowana bardzo zaangażowana w obronę praw związanych z wolnością mediów); znany aktor Mirosław Baka; znany dziennikarz i prezenter telewizyjny Sławomir Siezieniewski; Paweł Orłowski (polityk, samorządowiec, były wiceprezydent Sopotu) oraz Jarek Janiszewski (dziennikarz, muzyk i wokalista).

Na zakończenie jeszcze występ wokalno-muzyczny dwóch Jarków – Janiszewskiego i Ziętka, oraz co najważniejsze, jednak z braku nieżyjącego, głównego bohatera spotkania – Maćka Kosycarza – specjalnie przygotowany stempel z Jego autografem przykładała wszystkim chętnym w ich świeżo nabytych książkach żona Hanna. Całości spotkania dopełniały tablice prezentujące wybrane niezwykłe i zwykłe zdjęcia Maćka. Oczywiście wokół uwijali się, dokumentując spotkanie, trójmiejscy fotoreporterzy… :)

Film wspomnieniowy o Maćku Kosycarzu:

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

75-rocznica tragicznej śmierci kapitana Wacława Niewiarowicza, pilota, który zginął na gdyńskiej redzie

Next

100-lecie Szkolnictwa Morskiego w Polsce!

Zobacz również