W dniu 6 marca 1988 roku o godzinie 7.15 czasu statkowego został opłynięty przylądek Horn przez Dar Młodzieży dowodzony przez kapitana Leszka Wiktorowicza. W 2012 roku ustanowiona została Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. Organizatorami, a jednocześnie pomysłodawcami są: spadkobiercy Kapitana, Fundacja Press Club, Bractwo Kaphornowców i Miasto Gdynia. Cel to uhonorowanie wyjątkowych dokonań żeglarskich, osiągnięć w dziedzinie wychowania morskiego młodzieży lub kształtowania świadomości morskiej.
Termin wręczania nagrody zbiega się z datą opłynięcia żeglarskiego Mont Everestu. W tym roku spotkanie odbyło się 8 marca. W Hotelu Belotto w Warszawie zorganizowano Galę wręczenia nagród. Otworzył ją Jarosław Włodarczyk – prezes Press Clubu, który poinformował zebranych o decyzji jury. Tegorocznymi laureatami Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza 2020 zostali: kapitan Bartłomiej Skwara oraz kapitanowie Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański. Kpt. ż.w. Mariusz Wiktorowicz, przewodniczący kapituły nagrody, syn Patrona powiedział, że jego Ojciec bezgranicznie kochał żagle i żeglugę. Był przede wszystkim wychowawcą młodego pokolenia marynarzy. Mimo swojej surowości każdy mógł liczyć na jego pomoc, a szczególnie sprawiedliwą ocenę.
Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdynia stwierdziła, że w żeglarstwie jest moc, kształtowanie charakterów, ale także pokazywanie piękna świata. Gdynia jest zawsze otwarta dla jachtów i ludzi kochających wodę i morze. Waldemar Heflich redaktor naczelny miesięcznika ,,Żagle” stwierdził: „Nagradzamy tych, którzy zarażają młodych ludzi żeglarstwem. Wszyscy nasi tegoroczni laureaci mają w tej kwestii wielkie zasługi.” Laudację laureata, kapitana Bartłomieja Skwary wygłosił komandor Marek Padjas Grotmaszt Bractwa Kaphornowców. Przypomniał, że podczas obrad kapituły kapitan Mariusz Wiktorowicz powiedział o Bartłomieju Skwarze, że zobaczył w nim swojego ojca – dlatego jestem przekonany, że nagroda ta trafi w odpowiednie ręce. Kapitule chodzi o to, by laureat kochał morze i wszystko co się na morzu dzieje – i taki właśnie jest kapitan Skwara. Nagrodę odebrał Piotr Kulczycki, armator „Fryderyka Chopina” i laureat jednej z poprzednich edycji. Kapitan Skwara przebywa w rejsie szkolnym i nie mógł opuścić jednostki.
Nagrodę Specjalną im. Kapitana Leszka Wiktorowicza otrzymali dwaj kapitanowie żeglugi wielkiej – Ireneusz Lewandowski i Rafał Szymański, dowodzący „Darem Młodzieży” w Rejsie Niepodległości. Kapituła uhonorowała w ten sposób ich wkład w powodzenie tego historycznego przedsięwzięcia, popularyzację żeglarstwa i szkolenie morskie młodzieży. Laudację wygłosiła Joanna Zielińska. Dzięki temu rejsowi prawie tysiąc osób odbyło staż morski, w tym 348 wzięło udział w Rejsie Niepodległości dzięki konkursowi. To była dla nich unikatowa okazja żeby poznać morze, żaglowiec i przeżyć wielką morską przygodę Nagrodę odebrał kpt. ż.w. Rafał Szymański. „Dar Młodzieży” powstał właśnie po to, by szkolić młodzież. Kapitan Wiktorowicz wspaniale wypełniał tę rolę. Został również odczytany list nieobecnego na uroczystości kpt. ż.w. Ireneusza Leszczyńskiego. Spotkanie było również okazją do dyskusji nad kolejnymi planami STS Fryderyka Chopina i STS Daru Młodzieży.
Tekst: Marek Padjas
Zdjęcia: Elżbieta Kasińska, Marek Padjas