16 czerwca br. w Tczewie rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami 100-lecia Szkolnictwa Morskiego w Polsce. To właśnie to miasto w roku 1920 stało się gospodarzem pierwszej Szkoły Morskiej w wolnej Polsce. Do stworzenia od podstaw szkoły wyznaczony został wówczas inż. Antoni Garnuszewski, a prace rozpoczęto 1 marca 1920 r. Na siedzibę wybrano pochodzący z 1911 r. budynek szkoły żeńskiej. 17 czerwca 1920 r. sformalizowano powstanie Szkoły Morskiej – w dniu tym zaczął obowiązywać dekret Ministra Spraw Wojskowych Józefa Leśniewskiego. Pierwsze zajęcia rozpoczęto 23 października, jednak oficjalna uroczystość otwarcia Szkoły Morskiej w Tczewie odbyła się 8 grudnia, i to właśnie ten dzień uznaje się do dzisiaj jako oficjalne Święto Szkoły Morskiej. Dzisiaj morskie tradycje pielęgnowane są przez zajmujące budynek I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie.

Na uroczystości w Tczewie swoją obecność zaznaczyli obecni i wcześniejsi rektorzy uczelni, od lewej: wieżo po wyborach Rektor Elekt profesor kpt. ż.w. Adam Weintrit; profesor kpt. ż.w. Daniel Duda – Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w latach 1972-1981; profesor dr hab. Piotr Przybyłowski, Rektor w latach 1996-2002 (to za jego kadencji w roku 2001 powstała Akademia Morska); profesor dr hab. inż. Janusz Zarębski – Rektor w latach 2016-2020 (to za jego kadencji 1 września 2018 r. powstał Uniwersytet Morski) i uznawany za najdłużej „panującego” (sumarycznie 13 lat) Rektor Wyższej Szkoły Morskiej w latach 1989-1996 oraz Rektor Akademii Morskiej w latach 2002-2008 – profesor dr hab. inż. Józef Lisowski

Uroczystość prowadził red. Aleksander Gosk. Jako pierwszy witając gości, z okolicznościowym przemówieniem i zapewnieniem, że dotąd w Tczewie nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na siejący dzisiaj sporo obaw koronawirus, wystąpił Starosta Tczewski Mirosław Augustyn. Chwilę później list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Sekretarz Stanu w jego Kancelarii Adam Kwiatkowski.

Kolejnym punktem tczewskich obchodów było odsłonięcie tablicy pamiątkowej wewnątrz budynku, poświęconej absolwentom Szkoły Morskiej w latach 1922-1930. Po krótkim przemówieniu Rektora UMG Janusza Zarębskiego, poświęceniu przez ks. proboszcza Adama Gadomskiego i duszpasterza ludzi morza ks. dr. Edwarda Pracza, dokonano odsłonięcia tablicy rękoma: Starosty Tczewskiego, Prezydenta Miasta Tczewa Mirosława Pobłockiego, Rektora UMG i wiceministra Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorza Witkowskiego. Miało też miejsce złożenie wiązanek kwiatów.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: minister Jan Dziedziczak, reprezentujący Kancelarię Premiera RP, wiceminister Grzegorz Witkowski, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Rektor Elekt UMG Adam Weintrit oraz Profesor Daniel Duda, kończąc swoje wystąpienie odznaczył medalami Związku Piłsudczyków RP Okręgu Pomorskiego w Gdyni: sztandar szkoły, dyrektor LO nr 1 Jadwigę Andrzejewską i Starostę Tczewskiego Mirosława Augustyna.

Na zakończenie dokonano symbolicznego zasadzenia „Dębu Szkoły Morskiej na 100-lecie Niepodległej”, goście otrzymali upominki od gospodarzy uroczystości, po czym udostępniono do wpisów księgę pamiątkową i złożono wieńce na grobie dr. Floriana Hłaski – współorganizatora i wykładowcy Szkoły Morskiej w Tczewie.

A później było pysznie w restauracji „Piaskowa” :)

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Operacja neutralizacji niemieckiej miny morskiej w rejonie Portu Gdynia – informacja o zakończeniu akcji

Next

100. urodziny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Zobacz również


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/tmp) in Unknown on line 0