We wtorek, 16 czerwca 2020 roku o godz. 12.02 z powodzeniem zakończono operację niszczenia niemieckiej miny GC, zalegającej w okolicy wejścia południowego do Portu Gdynia. Z uwagi na procedury zastosowane przez specjalistów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a mianowicie wypalanie materiału wybuchowego znajdującego się w minie, udało się znacznie zmniejszyć siłę detonacji. 

W dzisiejszą operację zaangażowane były liczne służby i instytucje, które w sposób bezpieczny i profesjonalny doprowadziły do neutralizacji  zagrożenia wykrytego w marcu br. przez Urząd Morski w Gdyni.

Bardzo dziękujemy Inspektoratowi Marynarki Wojennej, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, w tym 13 Dywizjonowi Trałowców oraz szczególnie Grupie Nurków Minerów, Morskiemu Oddziałowi Straży Granicznej, Policji (w tym Komisariatowi Policji Wodnej w Gdańsku), Strażom Miejskim i Gminnym Kosakowa, Gdyni, Sopotu i Gdańska, żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, Sztabom Zarządzania Kryzysowego – Województwa Pomorskiego, Kosakowa, Gdyni, Sopotu i Gdańska, a także Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. 

Ze strony Urzędu Morskiego w Gdyni również zaangażowane były liczne siły i środki – Biuro Spraw Obronnych Żeglugi, Wydział Pomiarów Morskich, VTS Zatoka Gdańska, Kapitanat Portu Gdynia, Kapitanat Portu Gdańsk, Baza Oznakowania Nawigacyjnego, Inspektorat Ochrony Wybrzeża oraz Inspektorat Ochrony Środowiska Morskiego.

Operację koordynował Urząd Morski w Gdyni w zakresie działań na morzu oraz Pomorski Urząd Wojewódzki w zakresie działań w strefie brzegowej. Bezpośrednim wykonawcą przedsięwzięcia była wyspecjalizowana jednostka Marynarki Wojennej z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Tekst: Magdalena Kierzkowska, Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora, Urząd Morski w Gdyni

Zdjęcia: Grażyna Sadłoń

Previous

Pierwsze tegoroczne regaty z cyklu Off-Short Racing Gdynia 400 wystartowały

Next

Polska edukacja morska rozpoczęła się w Tczewie

Zobacz również