9 lutego 2020 roku, w przeddzień setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, w Narodowym Muzeum Morskim odbył się wernisaż wystawy „Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków”. Wystawa dofinansowana została ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Witający przybyłych dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego Robert Domżał

W uroczystym otwarciu wystawy udział wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński, który podkreślił fakt, jak wydarzenia „Niepodległej” wypełniają mapę Polski. – Świętowaliśmy już stulecie powrotu Józefa Piłsudskiego do Warszawy, zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, trud I Powstania Śląskiego. Teraz spotykamy się na Pomorzu, wspominając stulecie zaślubin Polski z morzem.

Minister Piotr Gliński, nawiązując do wydarzeń sprzed stu lat przywołał postać Antoniego Abrahama, kaszubskiego działacza społecznego i propagatora polskości Pomorza. Minister podkreślił jak ważne jest, abyśmy nie zapominali, że za wielkimi wydarzeniami historycznymi stoi patriotyzm, wysiłek i poświęcenie społeczników takich jak Abraham, ale też zwyczajnych ludzi. – Bez tego poświęcenia, bez wiary w Polskę, nie bylibyśmy dzisiaj wolni i nie spotykalibyśmy się nad polskim morzem – dodał profesor Gliński – Cieszę się, że ta wystawa opowiada o wydarzeniach sprzed wieku oczami świadków. Że tutaj, w Gdańsku, możemy dzisiejszym pokoleniom przedstawiać tamtych zwyczajnych wielkich ludzi.

Jednym z gości przybyłych na wernisaż był Jerzy Pławski (powyżej na ostatnim zdjęciu – dop. red.), syn Eugeniusza Pławskiego, komandora Marynarki Wojennej i pierwszego dowódcy Dywizjonu Okrętów Podwodnych oraz ORP Piorun. To właśnie na rozkaz komandora Pławskiego w 1920 roku podczas zaślubin Polski z morzem na maszt została wciągnięta bandera Marynarki Wojennej.

„Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków” to wystawa historyczna. Tworzą ją dzieła sztuki, m.in. obrazy Juliana Fałata, Henryka Uziembło i Zofii Stryjeńskiej oraz oryginalne eksponaty – jak np. kurtka mundurowa generała Józefa Hallera czy miecz podarowany mu przez weteranów Błękitnej Armii. Goście wystawy mogą zobaczyć też archiwalne fotografie i filmy, poznać relacje świadków, pamiątki tamtych wydarzeń i poczuć dynamikę czasów II Rzeczpospolitej.

Wśród obecnych gości burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska

Otwierając wystawę „Puck, 10 lutego 1920 oczami świadków” dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego, dr Robert Domżał podkreślił, że jest ona ważna dla Muzeum z wielu powodów, a jednym z nich jest fakt, że wernisażem NMM rozpoczyna rok jubileuszowy – Sto lat temu Polska odzyskała Bałtyk, a 60 lat temu powstało nasze Muzeum. Jak widać, ważne rzeczy są zawsze związane z morzem, a ta ekspozycja to nie tylko opowieść o wydarzeniach sprzed wieku, ale też próba spojrzenia na nie z perspektywy czasu i potwierdzenie, że duma narodowa i suwerenność są wartościami uniwersalnymi – dodał dr Robert Domżał.

Tekst, źródło: www.nmm.pl

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Previous

Polska zamawia system Double Eagle SAROV firmy SAAB

Next

Budowa Portu Zewnętrznego w Gdyni - konsultacje społeczne

Zobacz również