Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny rozwija działalność w ramach HUBów. Kurs na morskie innowacje i dyfuzję wiedzy
Przedstawiciele dużych, średnich i małych firm, szkolnictwa morskiego oraz przedstawiciele mediów i menedżerowie HUBów Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego spotkali się w Gdyni na śniadaniu biznesowym 7 grudnia br.
Ze względu na panującą pandemię i bezpieczeństwo uczestników w spotkaniu brało udział 25 osób. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Przemysław Sztandera, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz prof. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, mecenas Matusz Romowicz z Legal Marine, i Piotr Witek z Moore Rewit, kpt ż.w. Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej w Gdyni, z Nauty byli prezesi Monika Kozakiewicz i Adam Potrykus, a z Crista dyrektor Jacek Milewski. Firmę Hydromega reprezentował dyrektor Michałowski, a z Grupy Technologicznej ASE przybyli Jakub Roszkiewicz (Biprograf) i Wojciech Panfil (Elmech-ASE). Z firmy Whizzbrand byli Marcin Więckowski i Robert Widomski. W spotkaniu brał udział Maciej Spigarski, wieloletni kierownik sprzedaży znanego producenta jachtów Galeon, obecnie pracownik firmy o profilu kosmicznym. Był również Zarząd Klastra i przedstawiciele Biura Projektów Klastra. Media reprezentowali Cezary Spigarski, prezes zarządu w Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej, wydawca portalu www.oficynamorska.pl oraz Mateusz Kowalewski, prezes zarządu, wydawca GospodarkaMorska.pl i MarinePoland.com.
Klaster HUBów
Zebranych powitali Kpt. Alfred Naskręt i prof. Marek Grzybowski, który poinformował, że w ostatnim czasie Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny przeszedł gruntowne zmiany organizacyjne i przekształcił się w klaster innowacyjnych HUBów. Jest to konsekwencją ewolucji klastra, który przed dziesięciu laty zmienił się tradycyjnego klastra Triple Helix w HUB projektów międzynarodowych realizowanych głównie w regionie Morza Bałtyckiego we współpracy z klastrami działającymi w ramach European Cluster Collaboration Platform.
– Przekształciliśmy się w „Klaster” hubów, czyli specjalistycznych organizacji o wysokim potencjale innowacyjności – mówił Marek Grzybowski, prezes Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego dla portalu GospodarkaMorska, podkreślając, że planuje się przygotowanie projektów, które będą realizowane na potrzeby rynku międzynarodowego.
W klastrze działa HUB produkcji statków zeroemisyjnych, HUB ICT & AI zapewniający kompleksowe opracowania smart port i smart shipyard oraz możliwe do zastosowania w rozwiązaniach smart ship. Bałtycki HUB GREEN TECH pozwala na tworzenie projektów kompletnych rozwiązań produkcji, dystrybucji i zarządzania zieloną energią – wyjaśniają dr Michał Igielski i dr Zdzisław Długosz. Niedawno nowoczesny magazyn energii zbudowany został przez Elmech-ASE działający w ramach Grupy Technologicznej ASE – mówili Jakub Roszkiewicz, Wojciech Panfil. Liczmy, że ASE będzie silnym partnerem w BALTIC GREENTECH HUB. Dzięki rozwiązaniom Elmech-ASE można będzie na rynku międzynarodowym BALTIC ZEV HUB będzie mógł oferować kompleksowe rozwiązanie statków zeroemisyjnych ze stacjami ładowania i magazynami energii na lądzie. W tym obszarze wesprzeć może partnerów HUBu HYDROMEGA, która ma doświadczenie w rozwiązaniach układów hydraulicznych na statkach i na lądzie.
Strefa wspiera
Ważną rolę we wspieraniu innowacyjności, nie tylko w przemysłach morskich, ma polityka Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej udzielania miejsca na działalność firm o dużym potencjale innowacyjności. – Z wieloma firmami, które należą do „Klastra” realizujemy wspólne projekty. Przykładem jest działanie Galatea, które polega na łączeniu innowacyjnych firm z polską branżą morską. Wiele przedsiębiorstw, które nawiązują ze sobą współpracę mieści się również w naszych obiektach w Gdyni, w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii – mówił Przemysław Sztandera, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
W czasie spotkania wywiązała się również dyskusja na temat współpracy nauki z biznesem. Rektor Uniwersytetu Morskiego Prof. Adam Weintrit zaproponował szeroką współpracę Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i innym firmom działającym w ramach Klastra BSSC w obszarze badań naukowych i edukacji dla przemysłu. Kpt Alfred Naskręt przedstawił możliwość wykorzystania przez studentów Uniwersytetu Morskiego szkoleń na stanowisku symulatora łodzi zrzutowej.
Uniwersytet z biznesem
Przedstawiciele firm mówili, że są otwarci na przyjmowanie przyszłych inżynierów na praktyki. Cador udostępnia uczelni najnowsze wersje oprogramowania projektowego mówił prezes Grzegorz Kozłowski. W Naucie odbywają praktyki studenci z Uniwersytetu Morskiego mówił dyrektor Adam Potrykus. Dlatego planujemy również zacieśnić współpracę nauki z biznesem. – Uniwersytet oczekuje od firm zgłoszenie konkretnych potrzeb na tematy prac inżynierskich i magisterskich, rozwiązań technicznych i organizacyjnych wynika z rozmów, które prowadziliśmy w gronie skupionym wokół rektora Adama Weintrita i prezesa Przemysława Sztandery.
– Uważamy, że uczestnictwo w takich inicjatywach jest bardzo cenne. Stale śledzimy rynek i nowinki technologiczne. Przemysł stoczniowy szczególnie dynamicznie się rozwija – mówiła Monika Kozakiewicz, prezes zarządu stoczni Nauta S.A. dla portalu GospodarkaMorska.pl. Stocznia jest członkiem założycielem Polskiego Klastra Morskiego, który kilka lat temu przekształcony został w Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
To nie jedyny przykład, gdy firma wykorzystuje potencjał uczelni działających w Klastrze. W Grupie ASE pracują absolwenci wydziału Elektrycznego Uniwersytetu Morskiego – informował prezes Dariusz Jachowicz w czasie spotkania członków Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego w siedzibie ASE. Również CADOR zatrudnia inżynierów z pomorskich uczelni.
Prawo i finanse
Realizowanie projektów na skalę międzynarodową wymaga wsparcia prawnego i finansowego. Dlatego w klastrze utworzono HUB prawno-finansowy, którego koordynatorem jest mecenas Mateusz Romowicz, a filarami Legal Marine i Moore Rewit. A ponieważ nawet wśród partnerów biznesowych dochodzi do sporów, w ich rozwiązywaniu pomagać ma Bałtyckie Centrum Mediacji Gospodarczych.
– Mediacja to polubowny proces rozwiązywania sporów, a w branży morskiej te przepisy nie zawsze są jednoznaczne. Coraz częściej więc firmy widzą potrzebę mediacji, niż walki w sądzie – twierdzi Barbara Matysiak, koordynator Bałtyckiego Centrum Mediacji Gospodarczych, mediatorka przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku i Warszawie. Przy czym Centrum nie ogranicza się do wspierania członków Klastra BSSC, a otwarte jest na wspieranie wszystkich firm i administracji morskich oraz jednostek samorządowych działających w branży morskiej i logistycznej, podkreśla Barbara Matysiak.
W zespole mediatorów Klastra jest między innymi dr Magdalena Konopacka, dr Zdzisław Długosz oraz ekspert od spraw żeglugi kpt ż.w. Alfred Naskręt oraz portów i żeglugi bliskiego zasięgu Krzysztof Anzelewicz.
W czasie spotkania powstało wiele nowych pomysłów na współdziałanie. Uczestnicy spotkania ustalili, że kolejne spotkania będą odbywały się cyklicznie. Będą również spotkania hubów, w czasie których wypracowane zostaną nowe projekty.
Dziś klaster rozwija się w formule Pentagon Helix, integrując transfer wiedzy między nauką i biznesem, wspierając inicjatywy społeczne, samorządów i administracji, rozwijając relacje inwestorskie. Dziś działalność klastra charakteryzuje podejście holistyczne, integracyjne i globalne, wpisujące aktywność przemysłów morskich w gospodarkę 4.0. Klaster koncentrować się będzie więc na projektach zapewniających digitalizację, wykorzystanie sztucznej inteligencji i wirtualnej rzeczywistości oraz wdrażanie w przemysłach morskich i ich otoczeniu zielonego ładu.
MG
Zdjęcia: Cezary Spigarski