15 czerwca br. w auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się pierwsze od ponad roku spotkanie Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Spotkanie poświęcono Profesorowi dr. hab. kpt. ż.w. Danielowi Dudzie, a konkretnie Jego uhonorowaniu w marcu br. doktoratem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (poczytaj tu – kliknij).

Spotkanie, pierwsze po długim czasie niesprzyjającej tego rodzaju wydarzeniom pandemii wirusa Covid 19, rozpoczęło się o godzinie 17.00 od upamiętnienia chwilą ciszy tych, którzy odeszli na wieczną wachtę. Wspomnienie i refleksję poświęcono też znanej żeglarce, kobiecie, która jako pierwsza opłynęła samotnie kulę ziemską na zaprojektowanym przez jej męża Wacława jachcie „Mazurek” – Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz.

Gościa dnia powitał przewodniczący SKŻW kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, na co dzień dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni (należy też dodać, że sam na dniach zacznie się legitymować własnym dyplomem doktorskim – znaczy tym będącym preludium do osiągnięcia profesury). W imieniu Stowarzyszenia Wiesław Piotrzkowski odczytał list z gratulacjami, ale też z podkreśleniem dokonań, na końcu wręczając specjalnie przygotowany na tę okazję dyplom pamiątkowy.

Jak podkreśla, również i dzisiaj z racji swej kapitańskiej rangi obecny gospodarz, JM Rektor tegoż Uniwersytetu Profesor dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit – decyzja o przyznaniu Profesorowi Danielowi Dudzie honorowego doktoratu została podjęta jako jedna z pierwszych, zaraz po objęciu funkcji rektorskiej w uczelni. Jak powiedział – „Kiedy zdałem egzaminy na studia jeszcze do Wyższej Szkoły Morskiej, to właśnie będący wówczas jej rektorem Profesor Duda przyjmował mnie w szeregi jej studentów„.

Oprócz kapitanów przynależnych z racji swego zawodu do Stowarzyszenia, obecni byli także jego honorowi członkowie, a wśród nich: kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz (wieloletni dowódca ORP „Iskra”, w latach 2007-2015 komendant-rektor Akademii Marynarki Wojennej); Tadeusz Zielonka – znany ze swojej długoletniej pracy w Stoczni Remontowej NAUTA S.A. kilkukrotnie jej prezes, zawsze zaangażowany w sprawy ludzi morza; sędzia Witold Kuczorski, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń, Profesor dr hab. inż. Lech Kobyliński – znany okrętowiec, związany w szczególności z prężnie działającą w Iławie Fundacją Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska, zajmującą się m.in. szkoleniem umiejętności manewrowania statkami kapitanów na dokładnie wyskalowanych modelach (historia życia Profesora została przez niego opisana i wydana przez naszą Fundację, i trzeba przyznać, stanowi bardzo ciekawą i zajmującą lekturę – do nabycia w naszej księgarni – kliknij); długoletni pracownik Urzędu Morskiego, szczególnych zasług dla rozwoju i funkcjonowania Ligi Morskiej i Rzecznej – Andrzej Matulewicz. Wśród gości znajdował się też przewodniczący Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich w Gdyni Lechosław Bar, znany ze swoich bliskich związków z powstawaniem „Daru Młodzieży” we współudziale z Profesorem Danielem Dudą, ale też jako pierwszy absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni – jej Wydziału Mechanicznego.

Bohater dzisiejszego spotkania, Daniel Duda, przygotował na tę okoliczność wykład o pierwszym dyrektorze Państwowej Szkoły Morskiej w Tczewie Antonim Garnuszewskim. Wykład ten zbiegł się w czasie z dniem 17 czerwca – uznawanym za pierwszy, dekretowy impuls utworzenia w wolnej Polsce szkolnictwa morskiego, ogłoszony rozkazem tego dnia w 1920 roku. (Dodać trzeba, że tegoroczne uroczystości obchodów tej 101 już rocznicy w Uniwersytecie Morskim przebiegać będą w formule on-line).

Jeszcze przed wręczeniem Profesorowi Danielowi Dudzie wiązanki kwiatów, gdzie główną rolę odegrała kpt. ż.w. Anna Wypych-Namiotko (pamiętana również ze swego udziału w randze podsekretarza stanu ds. gospodarki morskiej w Ministerstwie Infrastruktury) – chętni do zabrania głosu mogli przez chwilę przypomnieć swoje zawodowe kontakty z Profesorem, w formie również zapamiętanych sprzed lat anegdot.

Profesor znalazł też chwilę na pamiątkowe wpisy m.in. do książek swojego autorstwa, a na zakończenie również do uczestnictwa w pamiątkowych fotografiach.

Na zdjęciu poniżej, od lewej: Profesor Daniel Duda, przed laty JM Rektor Wyższej Szkoły Morskiej, współinicjator budowy żaglowca „Dar Młodzieży”; Profesor dr hab. inż. Lech Kobyliński, polski okrętowiec, współtwórca ośrodka szkolenia kapitanów w Iławie, przed laty powstaniec warszawski, ps. Konrad oraz Zygmunt Choreń (honorowy kapitan żeglugi wielkiej), nazywany „Ojcem polskich żaglowców”, człowiek, który stworzył „Dar Młodzieży” (i wiele innych żaglowców).

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Kitesurfing na wiatrach Rewy

Next

Prace kafarowe na sztucznej wyspie na finiszu

Zobacz również