W ramach realizacji francusko-brytyjskiego programu zwalczania min morskich (MMCM) Saab otrzymał pierwsze zamówienie na system neutralizacji min MuMNS (Multi-Shot Mine Neutralisation System), od wykonawcy programu, firmy Thales, która jest głównym integratorem tego kompleksowego rozwiązania. Wartość zamówienia to około 300 mln koron szwedzkich, a pierwsze dostawy nastąpią w 2022 roku.

Zamówienie otrzymane od Thales jest częścią francusko-brytyjskiego programu MMCM (Maritime Mine Counter Measures), w ramach którego Saab dostarczy najnowocześniejsze systemy identyfikacji i likwidacji min, które będą obsługiwane z bezzałogowych jednostek pływających. Dostarczone systemy będą służyć w Marynarkach Wojennych Wielkiej Brytanii i Francji.

Jesteśmy dumni, że możemy ogłosić informację o pierwszych klientach, którzy zakupią nasze systemy MuMNS. To ogromny sukces, że możemy dostarczyć rozwiązania, które umożliwią flotom Francji i Wielkiej Brytanii bezpieczniejsze i bardziej wydajne działania w zakresie likwidacji min morskich. Będzie to możliwe, ponieważ operator tego systemu może zneutralizować nawet kilka min z bezpiecznej odległości – mówi Görgen Johansson, szef działu biznesowego Saab Dynamics.

System MuMNS zapewnia nową generację identyfikacji i neutralizacji min w skutecznym modułowym systemie opartym na sprawdzonej bezzałogowej technologii Saaba, jak i najlepszych rozwiązaniach przeciwminowych. Gwarantuje to niezrównane i bardziej elastyczne zdolności operacyjne, które w znacznym stopniu skrócą czas przeprowadzanych działań, zmniejszą koszty operacji przeciwminowych oraz ryzyko dla personelu.

Zamówienie zostało potwierdzone w czwartym kwartale 2020 roku.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe SAAB

Previous

Będzie nowoczesna i ekologiczna kotłownia na Terminalu Promowym Świnoujście

Next

Roboty na Terminalu Promowym w Świnoujściu na półmetku, czas na sprzęt

Zobacz również