27 czerwca przypadało tegoroczne Święto Marynarki Wojennej. Obchody główne odbyły się dzień wcześniej w Świnoujściu. Święto obchodzone jest od 1928 roku, a w połączeniu z gdyńskimi obchodami Dni Morza, ustalonymi na ostatnią niedzielę czerwca od roku 1932.

Obchody uroczystości poprzedzono wydarzeniami towarzyszącymi. 25 czerwca dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej admirała floty Józefa Unruga w Gdyni Obłuże, przy ulicy noszącej Jego Imię. W dniu obchodów:

08:00 – podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach Marynarki Wojennej;
10:45 – złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w Kwaterze Pamięci Cmentarza Marynarki Wojennej na gdyńskim Oksywiu;
12:00 – złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem „Polska Morska” na Skwerze Kościuszki;
13:00 – przekazanie honorowego mecenatu nad Okrętem – Muzeum ORP Błyskawica córkom matki chrzestnej okrętu.

Złożenie wieńców przy pomniku Polski Morskiej odbyło się z udziałem Dowódcy Centrum Operacji Morskich-Dowódcy Komponentu Morskiego wiceadmirała Krzysztofa Jaworskiego; Dowódcy 3 Flotylli Okrętów kontradmirała Mirosława Jurkowlańca; posła na Sejm RP Tadeusza Aziewicza, przedstawicieli Rady Miasta Gdyni z Joanną Zielińską i Zenonem Roda oraz licznie zgromadzonych emerytowanych żołnierzy Marynarki Wojennej (dop. cs).

***

Tradycja obchodów Święta Morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Święta Morza.

Tekst: Sekcja Prasowa 3.FO, Cezary Spigarski

Zdjęcia (linki do strony 3 FO): bsmt Michał Pietrzak

Zdjęcia (Skwer Kościuszki): Cezary Spigarski

Previous

Msza ludzi morza

Next

Honorowy Mecenat nad ORP "Błyskawica"

Zobacz również