Niespełna trzy tygodnie dzielą nas od startu tegorocznej Żeglarskiej Parady Świętojańskiej. Tym razem dziesiątki jachtów i żaglowców przepłyną z Gdyni do Gdańska, a mieszkańcy Trójmiasta będą mogli z lądu obserwować korowód małych i dużych żagli.

Parada wyruszy z wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia, a jej pierwszym głośnym i dobrze widocznym akcentem będzie koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z pokładu harcerskiego żaglowca „Zawisza Czarny”. Okazją do występu będzie 60. rocznica podniesienia bandery na żaglowcu.

Koncertu będzie można wysłuchać z gdyńskiej plaży miejskiej i Bulwaru Nadmorskiego – informuje Jerzy Jałoszewski, koordynator Parady. – Statek podpłynie na odległość około stu metrów od brzegu, a koncert będzie odpowiednio nagłośniony i dzięki temu dobrze słyszalny.

Plaża i Bulwar to w Gdyni główne miejsca, z których będzie można obserwować Paradę. Dobrymi punktami widokowymi będą też mola w Orłowie i Sopocie.

Wprawdzie tegoroczna Parada Świętojańska zakończy się na wysokości mola w Gdańsku-Brzeźnie, ale jej uczestnicy dotrą aż do Gdańska. Tam publiczność będzie mogła podziwiać jachty i żaglowce płynące Motławą w kierunku centrum miasta. Pierwsze jednostki uczestniczące w Paradzie zaczną cumować już na wysokości Polskiego Haka. Kolejne będą zbliżać się do Długiego Pobrzeża. Wśród nich „Zawisza Czarny”, na którego pokładzie Męski Chór Zawiszy Czarnego da drugi koncert. Wydarzenie zakończy impreza integracyjna uczestników Parady. Na razie, w związku z pandemicznymi obostrzeniami, nie wiadomo, czy będzie możliwa wspólna zabawa na lądzie, ale na poszczególnych jachtach będzie można się bawić.

Właściciele mniejszych i większych jednostek wciąż mają możliwość zgłaszania udziału swoich załóg i łódek w Paradzie za pośrednictwem strony zeglarskaparadaswietojanska.pl. Można też kontaktować się bezpośrednio z koordynatorem imprezy, Jerzym Jałoszewskim, pisząc na adres mailowy: jerzy.jaloszewski@dalmor.pl.

Organizator apeluje, by nie zwlekać z rejestracją na Paradę do ostatniej chwili!

Chęć udziału w Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej wyraziły już załogi m.in.: „Daru Młodzieży”, „Pogorii”, „Zawiszy Czarnego” i „Generała Zaruskiego”. Wzdłuż Parady popłynie też jacht „I love Poland”.

„I love Poland” pod pełnymi żaglami zaprezentuje swoje możliwości, przede wszystkim pokaże jaki jest szybki – mówi Jerzy Jałoszewski.

Organizatorem V Żeglarskiej Parady Świętojańskiej, która odbędzie się w ramach Święta Morza w Gdyni, są: Pomorski Związek Żeglarski, Jerzy Jałoszewski – gł. koordynator Parady, Marek Lenard – gdański koordynator oraz Artur Pierzyński – komandor Parady. Partnerzy V ŻPŚ to Miasto Gdynia, Miasto Gdańsk, Port Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Dalmor Property Management.

Tekst: Dariusz Olejniczak/zeglarski.info

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Zobacz przebieg parady 2020 – kliknij

V Żeglarska Parada Świętojańska – szczegółowy program

11.00-12.00 – Formowanie Parady od wysokości główek wejścia południowego Portu Gdynia

11.00-12.00 – Koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny (z pokładu „Zawiszy Czarnego” z okazji 60. rocznicy żaglowca)

12.00 – Start do Parady

12.00-15.00 – Parada na wodach Zatoki Gdańskiej

15.30-16.30 – Wejście na Motławę, Parada – cumowanie

16.30 – Koncert Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny z okazji 60. rocznicy „Zawiszy Czarnego”

16.30-do wieczora – Impreza integracyjna, wspólna na lądzie lub na poszczególnych jachtach

Previous

Innowacyjny kompleks informatyczny STOS Politechniki Gdańskiej coraz bliżej uruchomienia

Next

Okręty 50. BALTOPS cumują w Gdyni

Zobacz również