Na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej powstaje supernowoczesne Centrum Kompetencji STOS. Prace przy tym unikatowym w skali kraju i inteligentnym obiekcie idą pełną parą. Obecnie wykonywane są tam m.in. instalacje wewnątrz budynku, które będą miały ogromny wpływ na funkcjonowanie „serca” obiektu, czyli serwerowni. Trwają również roboty konstrukcyjne, nietypowe dla obiektów kubaturowych.

CK STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) Politechniki Gdańskiej powstaje na terenie kampusu uczelni, przy ul. Traugutta. Inwestycja ma pełnić funkcję multidyscyplinarnego centrum gromadzenia i przetwarzania danych – zgodnie z najnowszymi światowymi standardami. Możliwości CK STOS będzie można wykorzystywać również w badaniach naukowych z zakresu m.in. fizyki, chemii, astronomii, biotechnologii, czy medycyny, a także do badań wdrożeniowych służących komercjalizacji nauki. Wykonawcą inwestycji, wybranym w drodze przetargu, jest sopocka grupa NDI.

To największa inwestycja w powojennej historii Politechniki Gdańskiej – podkreśla kanclerz PG, Mariusz Miler. – W drugim kwartale 2022 roku obiekt będzie już gotowy do użytkowania. Nasi studenci i absolwenci już w kolejnym roku akademickim będą mogli zobaczyć naocznie, jak działają nowoczesne systemy podtrzymujące pracę serwerów.

Jednak na budowie skorzystają nie tylko studenci Politechniki. Trwają już rozmowy z władzami innych trójmiejskich uczelni na temat kolokacji, czyli przeniesienia ich serwerów do CK STOS. To obniżyłoby ich koszty związane z zakupem swojego sprzętu i jego utrzymaniem.

Budynek będzie służył również otoczeniu biznesowemu. Moc obliczeniowa serwerów, które będą tu dostarczone, zapewni możliwość rozwoju w dziedzinie IT również wielu firmom województwa pomorskiego – zaznacza kanclerz PG.

Instalacje dla „serca” Centrum Kompetencji STOS PG

Głównym elementem CK STOS będzie serwerownia wyposażona w zaawansowaną infrastrukturę informatyczną, w tym w superkomputer. Urządzenie będzie posiadać docelowo jedną z najwyższych w tej części Europy mocy obliczeniowych, co umożliwi mu przeprowadzanie skomplikowanych symulacji oraz transfer, przetwarzanie i archiwizację ogromnych zbiorów danych.

– Naszym zadaniem jest zapewnienie w tym pomieszczeniu odpowiedniej temperatury i wilgotności, a także ochrony przed ogniem, wodą i polem elektromagnetycznym – mówi Aneta Tul-Sierpińska kierownik robót sanitarnych z firmy NDI. – Korytarz, który prowadzi do serwerowni, ma wysokość prawie siedmiu metrów. To daje nam możliwość, by nasze instalacje poprowadzić dwutorowo – cześć w przestrzeni międzysufitowej, a część w specjalnej przestrzeni pod „podniesioną” podłogą. Jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie.

W najbliższym czasie rozpocznie się też montaż instalacji klimatyzacji precyzyjnej oraz mgły wodnej, co również stanowi nie lada wyzwanie logistyczne ze względu na gabaryty i ciężar samych rur. Średnice stalowych rurociągów instalacyjnych wewnątrz budynku mają prawie pół metra, a ich długość przekracza siedem metrów.

Wykonywany jest także system chłodzenia technologicznego wraz z instalacją odzysku ciepła, która zostanie wykorzystana do ogrzewania całego budynku. Obiekt będzie posiadał system inteligentnego monitorowania, które ma zapewnić ciągłość pracy wszystkich komponentów.

Praca na budowie CK STOS na trzy zmiany

Aby nadrobić srogą zimę, obecnie roboty są prowadzone w systemie dwu-, a nawet trzyzmianowym.

Zrealizowaliśmy już zasypki budynku na poziomie -2 i -1. Trwają prace związane z izolacją i zasypkami ścian zewnętrznych wyższych kondygnacji. W większości wykonano już stropy poziomu 0. Rozpoczęliśmy wykonywanie ścian poziomu +1 oraz szalujemy strop poziomu +2 – mówi Katarzyna Przybylska, inżynier budowy z firmy NDI. – Obiekt swoją konstrukcją nie przypomina typowych budynków kubaturowych. Wykonujemy tutaj m. in. ściany, które pracują jako tarcze oraz stropy podwieszane i stropy, które znajdują się na kilku poziomach w ramach jednej kondygnacji.

Mimo trwających prac konstrukcyjnych, NDI, zachowując wszelkie normy i technologie budowlane, prowadzi już także roboty wykończeniowe wewnątrz budynku.

Zaczęliśmy termoizolację stropów garaży podziemnych, pierwsze malowania ścian, a dosłownie za chwilę przejdziemy do montażu podkonstrukcji stalowych, potrzebnych do mocowania ścianek szklanych, które otaczają laboratoria i hole – tłumaczy Michalina Szewczuk, kierownik robót budowlanych generalnego wykonawcy firmy NDI.

„Bunkier” z serwerownią, hol, portiernia, toalety, tzw. showroom oraz pomieszczenia biurowe znajdą się na parterze. Na pierwszym piętrze powstaną biura, sala konferencyjna, zaplecze socjalne i pomieszczenia techniczne. Na poziomie +2 i +3 będą m. in. biura, wentylatornia oraz urządzenia chłodnicze i część techniczna obsługująca serwerownie. Budynek będzie posiadał dwie kondygnacje podziemne przeznaczone na parkingi i pomieszczenia techniczne.

Koszt podstawowy inwestycji, która zakończy się w pierwszej połowie 2022 r., to 155,7 mln zł. 90,1 mln zł pochodzi z unijnej dotacji w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, uzyskanej dzięki zaangażowaniu się w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Całkowity koszt inwestycji przewyższy jednak 200 mln zł – różnica wynika z potrzeby uzupełnienia CK STOS o dodatkowe, specjalistyczne wyposażenie (w tym superkomputer), które uczelnia będzie sukcesywnie kupować i instalować w obiekcie w kolejnych latach.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe NDI

Previous

Wszyscy jesteśmy z Portu Gdańsk

Next

V Żeglarska Parada Świętojańska już 19 czerwca!

Zobacz również