W piątek (19 lutego) do macierzystego portu powrócił okręt szkolny ORP „Wodnik”. Przez prawie dwa tygodnie, od poniedziałku (8 lutego) podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej na pokładzie okrętu odbywali zimową praktykę morską. Wojskowi studenci zmierzyli się z trudnymi warunkami panującymi o tej porze roku na Bałtyku. W rejsie udział wzięli podchorążowie pierwszego i ostatniego roku studiów.

Trasa rejsu obejmowała Bałtyk Południowy, Cieśniny Bałtyckie oraz Morze Północne. Najstarsi podchorążowie zgłębiali tajniki nawigacji morskiej, nawigacji taktycznej, astronawigacji, okrętowych urządzeń nawigacyjnych, hydrometeorologii i oceanografii oraz wiedzy okrętowej. Realizowali zagadnienia obejmujące zasady prowadzenia dokumentacji w dziale elektromechanicznym i eksploatacji mechanicznych urządzeń okrętowych oraz pełnili wachty morskie jako dublerzy oficerów wachtowych.

Natomiast podchorążowie pierwszego roku  poznawali okręt, zapoznawali się z Regulaminem Służby Okrętowej. Ponadto zdobywali wiedzę poznając okrętowe urządzenia pokładowe i zasady ich eksploatacji. Ważnym elementem było zapoznanie się z wyposażeniem ratunkowym okrętu. Wykonywali również prace konserwacyjne i bosmańskie. Doświadczenie, które zdobyli to kolejny etap ich szkolenia. Warto zaznaczyć, iż było to ich pierwsze zetknięcie się ze służbą na okręcie.

Okręt szkolny ORP „Wodnik” przeznaczony jest do wykonywania długich rejsów nawigacyjno-szkoleniowych. Przez wszystkie lata służby wyszkoliło się na nim tysiące podchorążych Akademii Marynarki Wojennej. Okręt brał także udział w operacji „Pustynna burza”, pełniąc rolę okrętu-szpitala w działaniach na wodach Zatoki Perskiej w 1991 roku. Na początku 2018 roku okręt odbył rejs szkolny na Morze Śródziemne i do Kuwejtu, po raz pierwszy także z podchorążymi z Arabii Saudyjskiej, Kataru i Kuwejtu studiującymi w AMW. Okrętem dowodzi kmdr por. Paweł Ogórek.

Tekst: Wojciech Mundt, rzecznik prasowy AMW

Zdjęcia: Krzysztof Miłosz

Previous

Atak zimy nie opóźnił prac na Mierzei

Next

Kompetencje IT na morzu

Zobacz również