Polferries zapewnia obecnie nieodpłatny transport do Szwecji obywateli Ukrainy oraz ich samochodów osobowych. Z tej formy pomocy polskiego armatora skorzystało już ponad 5000 uchodźców. Firma oferuje też bezpłatny przewóz ze Szwecji transportów humanitarnych organizacji pomocowych. Promy łączą codziennie Świnoujście z Ystad niedaleko Malmo oraz 6 razy w tygodniu Gdańsk z Nynashamn blisko Sztokholmu.

Efektywna i bezpieczna pomoc uchodźcom z Ukrainy jest możliwa dzięki dużemu zaangażowaniu całej załogi Polferries oraz pełnemu zrozumieniu pasażerów, za co serdecznie dziękujemy.

Działania polskiego armatora uzupełniają wolontariusze, organizacje oraz instytucje – zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Zarządy Portów w Gdańsku, Świnoujściu, Ystad i Nynashamn zrezygnowały z opłat portowych, a Zarząd Morskiego Portu w Gdańsku zorganizował codzienne, ciepłe posiłki dostępne na terenie terminala dla wszystkich potrzebujących.

Akcję humanitarną Polferries relacjonują lokalne i ogólnokrajowe szwedzkie media.

https://www.nynashamnsposten.se/2022-03-01/ukraina-flyktingar-far-resa-gratis-med-polferries

https://nordjyske.dk/nyheder/thisted/rejsearrangoer-undrer-sig-hvorfor-koere-til-polen-for-at-hente-ukrainere-naar-de-bare-kan-tage-toget/0e0b7bcf-5a4c-4957-bf0b-9e6b22465d2c

Wyemitowano również materiał w głównym wydaniu wiadomości państwowej telewizji (od 17 minuty):

https://www.svtplay.se/video/34194722/rapport/rapport-10-mars-19-30-2?position=1022&id=KQzrvrZ

Aktualne serwisowe wyłączenia promów z ruchu

Prace remontowe i konserwacyjne przechodzi obecnie prom Cracovia. Postój jednostki w stoczni Nauta jest przewidywany do 27 marca 2022. Kolejnego dnia wróci na trasę Świnoujście-Ystad. Dotychczas remonty i konserwacje zakończyły się na promach Nova Star oraz Wawel. Serwisowe wyłączenia jednostek z ruchu są elementem przygotowania floty do zbliżającego się sezonu turystycznego.

* * *

Polska Żegluga Bałtycka S.A. to polski armator promowy, którego jednostki pływają pod kultową marką Polferries od 1976 roku. Flotę stanowi 5 promów, łączących codziennie Polskę ze Skandynawią na trasach Gdańsk-Nynashamn oraz Świnoujście-Ystad. Co roku pokłady promów Polferries zapełniają się setkami tysięcy pasażerów. Firma oferuje przewóz osób, samochodów ciężarowych i osobowych, organizację konferencji i eventów firmowych na morzu, posiada też ofertę rejsów turystycznych.

Tekst: Michał Arciszewski, Rzecznik Prasowy

Zdjęcia: materiały prasowe Polferries, Cezary Spigarski

Previous

Port Gdańsk przygotowuje się do modernizacji 4 kolejnych nabrzeży

Next

Lokalny Fit for 55. GreenTech HUB BSSC w Zielonej Bramie. Zielona energia dla małych i dużych. Dywersyfikacja energetyczna szansą dla małych gospodarstw, małych portów oraz gmin nadmorskich

Zobacz również