30 czerwca br. na „Darze Młodzieży” dla uczczenia zbliżającej się (4 lipca br.) 40. rocznicy podniesienia bandery, o godz. 8.00 symbolicznie zostało to powtórzone. Podczas uroczystości obecni byli m.in. przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, również należąca do Rady Uniwersytetu Morskiego Joanna Zielińska, kpt. ż.w. Maciej Jeleniewski – Zastępca Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. Inspekcji Morskiej, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej Tomasz Miegoń i jego zastępca w MMW Aleksander Gosk, dziennikarka i wydawca Małgorzata Sokołowska, honorowy członek Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej Andrzej Matulewicz. Wśród gości pojawił się też kapitan ż.w. Ryszard Durlik, dowodzący statkiem szkolnym UMG „Horyzont II”, który swoją zmianę na statku rozpoczyna 1 lipca br., a jego jednostka właśnie dzisiaj powracając ze Spitsbergenu mijała się w główkach portu z opuszczającym go „Darem Młodzieży”. Nie mogę tutaj nie dodać, że Ryszard to mój dawny kolega z roku w Wyższej Szkole Morskiej – jak u nas się mówi – pierwszy kapitan wśród ochmistrzów :)

Po uroczystym podniesieniu bandery, na Nabrzeżu Pomorskim odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie przed 40-stu laty. Tablica została ufundowana przez Fundację Wsparcia Edukacji Morskiej Lechosława Bara (st. mechanika, jednego z organizatorów i propagatorów budowy żaglowca). Odsłonięcie tablicy wspólnie zaordynowali dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich Uniwersytetu Morskiego Bogumił Łączyński oraz wspomniany wcześniej fundator.

Uroczystości obchodów 40. lecia żaglowca były wkomponowane w obchody Święta Szkoły w dniu 21 czerwca br. (poczytaj tu – kliknij), gdyż jeszcze dzisiaj musiał wyruszyć w swoją najnowszą podróż z praktykantami Wydziału Nawigacyjnego na pokładzie, co uniemożliwiło rzeczywiste, przypadające na 4 lipca świętowanie.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Obchody Święta Marynarki Wojennej

Next

"Strażak 28" zwodowany

Zobacz również