30 czerwca 2022 r. w stoczni Remontowa Shipbuilding SA należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING SA odbyło się wodowanie statku pożarniczego „Strażak-28” zamówionego przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.

Jak mówił prezes Remontowa Shipbuilding SA, Marcin Ryngwelski: Po trudnym okresie pandemii, dzięki ciężkiej pracy stoczniowców, udało nam się doprowadzić do tej uroczystości zgodnie z terminem, tym bardziej jesteśmy szczęśliwi. Jak też dodał: Będzie to statek pożarniczy, w pięknych barwach (biało-czarno-czerwony, a nie szary jak ostatnio budowane okręty wojenne… Obiecujemy zamawiającemu, że statek będzie niezawodny, ale też życzymy aby miał dla niego jak najmniej pracy. Przypomniał też o wczorajszych imieninach ś.p. Piotra Soyki, który zawsze powtarzał, że: Kiedy tylko pojawi się przetarg od przedstawiciela Administracji Rządowej naszego kraju, to my jako Remontowa Shipbuilding musimy uczestniczyć w tym programie (…) Kontynuując: Zawsze nam zależy, aby wykonywać zamówienia dla polskiego armatora, przygotowane przez polskie biuro projektowe aby finalnie na rufie zawisła polska bandera i to napawa nas dumą. Następnie kierownik projektu, Krzysztof Radzikowski, zgłosił gotowość i przystąpiono do wodowania. A tym zajęły się dwa ciężkie dźwigi pływające REM-220 i Conrad Consul (dop. red. CeSpi).

Nowy statek pożarniczy będzie przeznaczony m.in. do wykonywania zadań ochrony przeciwpożarowej przy przeładunkach, transporcie materiałów niebezpiecznych przez zbiornikowce przewożące gazy i ciecze łatwopalne wymagające asyst jednostki pożarowej oraz zadań związanych z ratownictwem i bezpieczeństwem pracy portu Szczecin i Świnoujście.

Nowa jednostka – Strażak-28 – będzie trzecią we flocie ZMPSiŚ SA.

Podstawowe parametry

  • Długość całkowita                                         29,20 m
  • Długość między pionami                               25,06 m
  • Szerokość całkowita                                     10,47 m
  • Wysokość do pokładu głównego                    1,55 m
  • Zanurzenie konstrukcyjne                               3,45 m
  • Prędkość                                                       12 węzłów
  • Załoga                                                             8 osób

Tekst i zdjęcie: Aleksandra Tesmer/mat. prasowe Remontowa Shipbuilding SA

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

Previous

"Dar Młodzieży": podniesienie bandery na 40. lecie, tablica pamiątkowa i wyjście w morze

Next

UMG laureatem konkursu „Uczelnia Liderów 2022”

Zobacz również