Od prawie 100 lat Port Gdynia jest morską bramą, oknem na świat Niepodległej Polski. Obecnie realizowane inwestycje są kontynuacją wizji twórców portu – Ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz inż. Tadeusza Wendy. Kolejne ogromne przedsięwzięcia, takie jak Port Zewnętrzny, realizowane są w poszanowaniu ojcowizny jego twórców, z myślą o następnych pokoleniach.

W związku z setną rocznicą uchwalenia Ustawy z dnia 23 września 1922 roku o budowie portu w Gdyni, przygotowano szereg inicjatyw, celem uświetnienia tego wyjątkowego Jubileuszu. Zwieńczeniem obchodów tego wyjątkowego święta stały się wydarzenia piątkowe, 23 września br., które rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą w intencji ludzi morza w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka. Mszę św. prowadził ksiądz dr Edward Pracz. Po zakończonej mszy odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie Portu Gdynia (dop. red.).

Obchody Stulecia wzbogaciło oficjalne odsłonięcie elementu małej architektury, w postaci rzeźby z brązu w formie ławeczki, z postaciami budowniczych portu: Tadeuszem Wendy i Eugeniusza Kwiatkowskiego, obok których każdy będzie miał okazję usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

– Port Gdynia i miasto Gdynia powstały dzięki wizji i pracy wspaniałych ludzi. Jubileusz stulecia to bardzo ważne i piękne wydarzenie. Port Gdynia nie zapomina o swoich bohaterach. Postaci inżynierów Wendy i Kwiatkowskiego mają dla nas kluczowe znaczenie. To dzięki nim powstał Port Gdynia, który przez kolejne pokolenia był rozbudowywany i rozbudowywany będzie dalej. Aktualne inwestycje przygotowujemy z myślą na kolejne dekady funkcjonowania. Port Gdynia nieustannie się rozwija, dla miasta, dla mieszkańców i dla biznesu, który może rozkwitać przy tej okazji. Zapewniam Państwa, że dalej będziemy się rozwijać i z dumą wspominamy naszą piękną historię. Niech budowniczy portu będą  dla nas wszystkich inspiracją i dowodem, że nie ma rzeczy niemożliwych – podkreśla Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Atrakcję dodatkową stanowił pokaz umiejętności lotniczych i akrobacji w wykonaniu pilota Grupy Akrobacyjnej „Żelazny”. O wykonywanych ewolucjach opowiadał prezes Żelazny Aerobatic Krzysztof „Szopa” Szopiński (dop. red).

Pomnik został wykonany przez firmę Celstan, po wyborze koncepcji na wykonanie ławeczki i stworzeniu miniatury z materiału metalicznego. Na jej podstawie wykonano odlew modelu pomnika z brązu. Waga pomnika wynosi 300 kg.

Pamiątkowa ławeczka stanęła na końcu Nabrzeża Pilotowego i będzie trwałym elementem lokalnego krajobrazu, dostępnego dla wszystkich. Ostroga Pilotowa to ogólnodostępne miejsce o unikalnych walorach, chętnie odwiedzane przez mieszkańców Gdyni i turystów, gdzie można poczuć klimat prawdziwego portu morskiego. To drugie tak prestiżowe miejsce po Nabrzeżu Pomorskim w gdyńskim porcie.

Tekst: materiały prasowe ZMPG-a S.A.

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Atrakcje 100-letniego portu

Next

Wystartowały MŻMP załóg dwuosobowych

Zobacz również