23 września br. rozpoczęły się w Gdyni Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg dwuosobowych. Ich zwycięzców poznamy w niedzielę 25 września. Zawody rozgrywane są na trasie ustawionej na Zatoce Gdańskiej i Bałtyku Południowym. Organizator zaplanował dwa wyścigi: krótki – o długości 5-20 Mm oraz długi – o długości ok. 150 Mm.

Sytuacja pogodowa jest dynamiczna – mówił organizator mistrzostw Paweł Wilkowski, który jest również tegorocznym mistrzem Polski samotników. – Długi wyścig chcemy poprowadzić w okolice nowootwartego kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Wystartowało finalnie pięć jachtów: „Vataha 2”, „Diamant GT”, „IRS Challenger”, „Moana X”, „Hedaa”.

Nie chciałbym typować zwycięzcy, zwłaszcza, że sam biorę udział w regatach – mówi Wilkowski. – Zamieszać może choćby „Moana X”.

Wyniki regat powinniśmy poznać w niedzielę 25 września po południu. Uroczyste wręczenie medali nowym mistrzom Polski załóg dwuosobowych odbędzie się w listopadzie na specjalnej gali.

Warto zaznaczyć, że wyścig długi to tradycyjny jesienny wyścig offshorowy Cool Dawn, a MŻMP załóg dwuosobowych zaliczane są do klasyfikacji Off-Short Racing oraz Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski. Portem regat jest Marina Yacht Park Gdynia, a organizatorem START-UP Paweł Wilkowski. Zawody odbędą się pod honorowym patronatem prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego. Zmagania o tytuł mistrza Polski załóg dwuosobowych zakończą cykl Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski. Poznaliśmy już mistrzów polski załóg wieloosobowych i jednoosobowych.

Strona wydarzenia

Tekst: Tomasz Falba/zeglarski.info

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Ławeczka budowniczych Portu Gdynia stanęła na Ostrodze Pilotowej w Porcie Gdynia

Next

IX Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk

Zobacz również