Innowacyjne w skali całego kraju studia dualne realizowane wspólnie z pracodawcą uruchamia Akademia Pomorska w Słupsku. Od października na kierunku Logistyka kształcić się będą pracownicy firmy MARKOS z podsłupskiego Głobina – jednej z największych firm w regionie.- Studia na nowej ścieżce kształcenia „Zielone łańcuchy dostaw” wyposażą studentów, którzy na co dzień pracują w naszej firmie, w najnowocześniejszą wiedzę z zakresu stosowania ekologicznych rozwiązań w projektowaniu procesów logistycznych. To doskonały przykład podążania w jednym kierunku przez środowisko akademickie oraz biznesowe – podkreśla Cezary Koseski, Prezes Zarządu MARKOS Sp. z o.o.

Studia realizowane będą zarówno na uczelni, jak i w siedzibie firmy. W przedsiębiorstwie odbywać się będzie około 40 proc. kształcenia specjalistycznego, które realizowane jest pomiędzy czwartym a szóstym semestrem studiów. Wiedzę teoretyczną przekazywać będą wysokiej klasy specjaliści w czasie wykładów na uczelni.

Studenci zdobywaną wiedzę teoretyczną będą więc na bieżąco konfrontować z praktyką. Dzięki temu pracodawca zyska pracowników wyszkolonych zgodnie ze swoimi potrzebami, a Akademia Pomorska w Słupsku dołączy do nielicznego grona uczelni, które zdecydowały się uruchomić studia w trybie dualnym. System ten szeroko stosowany jest w państwach Europy Zachodniej, m.in. w Niemczech. W Polsce jednak to ciągle nowe rozwiązanie, w którym dostrzegamy ogromny potencjał – zaznacza Rektor Akademii Pomorskiej, prof. Zbigniew Osadowski.

Studia będą trwały trzy lata. W tym czasie studenci nauczą się m.in. wykorzystania sztucznej inteligencji i Internetu w procesach logistycznych, zarządzania ryzykiem czy zasad certyfikacji środowiskowej. Dla pracowników MARKOS Akademia Pomorska zrealizuje je w trybie wieczorowym.

Uczelnia dynamicznie się rozwija, nie tylko poprzez modernizację swoich obiektów, ale przede wszystkim poprzez czujne wsłuchiwanie się w głos funkcjonujących w regionie przedsiębiorców. Wspólnie chcemy budować region z silnie rozwiniętą gospodarką, której filarem jest dobrze przygotowana i wysoce wykwalifikowana kadra opuszczająca mury naszej uczelni – wskazuje prof. Marek Łukasik, Prorektor ds. Rozwoju i Współpracy.

W czwartek 5 maja Rektor Akademii Pomorskiej Zbigniew Osadowski oraz prezes MARKOS Cezary Koseski podpisali porozumienie w tej sprawie, inaugurując pierwszy, pilotażowy projekt.

Wizja rozwoju firmy opiera się na inwestowaniu w pracownika, który poprzez zdobywanie jeszcze szerszej wiedzy i doświadczenia wpływa na kształt samego przedsiębiorstwa oraz osiągane wyniki. Jest nie tylko jego częścią, ale również jego filarem – tłumaczy Cezary Koseski.

„Zielone łańcuchy dostaw” będą już czwartą ścieżką kształcenia na kierunku Logistyka realizowanym w Katedrze Zarządzania.

Markos jest liderem w produkcji kompozytów wzmocnionych włóknem szklanym. Wiodącymi produktami firmy są obudowy elektrowni wiatrowych oraz łodzie ratunkowe, ratownicze i turystyczne. W siedzibie firmy w podsłupskim Głobinie pracuje ponad tysiąc osób.

Karol Kotusiewicz, Specjalista ds. komunikacji wewnętrznej

Zdjęcia: materiały prasowe MARKOS

Previous

Żeglarski piknik, Dzień Flagi i rozstrzygnięcie regat IceBreak 2022

Next

Umowa na Tor Wodny podpisana!

Zobacz również