Największe w Polsce i jedne z największych w Europie wydarzeń targowych branży jubilerskiej oraz najważniejsze na świecie wydarzenie dedykowanym promocji bursztynu. Targi odbywają się w dniach 22-24 marca 2022 r., w tym roku w nowej lokalizacji w ERGO ARENIE w Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu.

Pierwsze dwa dni targowe zarezerwowane są dla profesjonalistów, którzy zawierają wówczas kontrakty handlowe z odbiorcami z całego świata, trzeci dzień będzie otwarty dla szerokiej publiczności, co pozwoli także indywidualnym odbiorcom dokonać zakupów unikatowych obiektów złotniczych i bursztynniczych. Zarejestrowanych jest ponad 200 wystawców z 9 krajów (m.in. Polski, Litwy, Łotwy, Niemiec, Włoch, Wlk. Brytanii, Indii). Pomimo wciąż utrzymujących się w wielu krajach restrykcji pandemicznych spodziewana jest liczna obecności kupców z krajów europejskich oraz przedstawicieli polskich sklepów jubilerskich.

Do najważniejszych stref tematycznych tragów należą:

  • TOP AMBER – ok. 30 najbardziej renomowanych wystawców z propozycją najwyższej jakości produktów bursztynniczych
  • AMBER JEWELLERY – bogata oferta popularnej biżuterii z bursztynem wystawców z całego świata
  • GOLD & SILVER – produkty jubilerskie z metali i kamieni szlachetnych, zegarki, trendy jubilerskie
  • TECH ZONE – pełen asortyment technologii, półfabrykatów i usług wspierających produkcję jubilerską
  • DESIGN GALLERY – premierowe kolekcje biżuterii unikatowej, przygotowane przez czołówkę polskich artystów-złotników
  • START-UP ZONE – zupełnie nowa propozycja – międzynarodowa strefa debiutów młodych projektantów biżuterii autorskiej

Targom towarzyszy bogaty program artystyczny i naukowy. Konferencja gemmologiczna – zorganizowana przez Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, doradztwo biznesowe przygotowane przez Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu, Laboratorium Bursztynu prowadzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, w którym można będzie poddać spektrometrycznej analizie zakupione obiekty oraz rozpoznać ich pochodzenie, wartym polecenia wydarzeniem będzie również ekspozycja Galerii Sztuki w Legnicy prezentująca rezultaty międzynarodowego konkursu biżuterii artystycznej pt. „Still Human”.

W Dworze Artusa (23.III, 18.30) będzie miała miejsce ceremonia wręczenia nagród w dwóch konkursach projektowych. Amberif Design Award to międzynarodowy konkurs tematyczny w 2022 roku zorganizowany nt. „Bursztyn jako nagroda”, w którym jurorzy reprezentujący środowiska akademickie i instytucje związane z designem z Holandii, Szwecji, Francji, Japonii i Polski dokonali selekcji prac na wystawę oraz przyznali nagrody. Laureatką Grand Prix ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska została mieszkająca w Mediolanie artystka  Emma Carrau Bueno, Nagrodę Srebrną, której sponsorem są Międzynarodowe Targi Gdańskie otrzymał Tadeusz Jaśkowiak z Polski, a Nagrodę Bursztynową ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników – Alberto Davila z Meksyku. Komplet informacji wraz z uzasadnieniem jury oraz reprodukcjami prac znajduje się na stronie internetowej: https://amberif.pl/amberif-design-award/werdykt/

Drugim – niemniej ważnym – wydarzeniem branżowym będzie rozstrzygnięcie konkursu dla wystawców Amberif Selection. Główną nagrodą jest prestiżowa statuetka przyznana przez Ministra Rozwoju i Technologii. Wyróżniona praca stanie się także globalną wizytówką reklamową wiosennej edycji targów w 2023 r.

Poza aspektem biznesowym Amberif to także miejsce spotkań o charakterze mniej formalnym, towarzyskim, środowiskowym. Pretekstem do tego rodzaju wydarzeń stają się wernisaże wystaw i prezentacje kolekcji biżuterii artystycznej. Tym razem instytucją, która zaprosiła targowych gości do uczestnictwa w wyjątkowym wieczorze (22.III, godz. 19.00) jest Muzeum Bursztynu – ponownie otwarte w ubiegłym roku w nowej lokalizacji, Wielkim Młynie. Poza możliwością zwiedzenia stałej ekspozycji zbiorów dawnego i współczesnego rzemiosła, przykładów niezwykłych inkluzji i rodzajów bursztynu z całego świata Muzeum zaprasza na otwarcie dwóch czasowych wystaw: Trend Book 2022 – pokazie innowacyjnych prac z bałtyckim bursztynem autorstwa studentów wzornictwa gdańskiej ASP oraz zaproszonych artystów i projektantów z Polski i Belgii, a także otwarcie indywidualnej wystawy biżuterii wykładowcy gdańskiej uczelni Sławomira Fijałkowskiego pt. Osiem Ósmych.

Tekst: Bartosz Tobieński, Rzecznik Prasowy AMBEREXPO

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

MSC "Gaia" - największy kontenerowiec w BCT

Next

Zakończenie projektu pn. „Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków sanitarnych ze statków w Porcie Gdynia"

Zobacz również