9 sierpnia 1967 roku na ORP „Błyskawica” doszło do tragicznej w skutkach awarii. W wyniku pęknięcia rurociągu parowego w kotłowni okrętu doszło do uwolnienia pary pod wysokim ciśnieniem. Podczas wypadku na miejscu śmierć poniosło czterech marynarzy, a trzech odniosło poważne obrażenia. Pomimo sprawnej akcji ratowniczej jeden zmarł w drodze do szpitala, a dwóch już w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Oliwie. W 55. rocznicę odbyła się ceremonia upamiętniająca to tragiczne wydarzenie, z udziałem dowództwa ORP „Błyskawica”, rodzin oraz sympatyków okrętu. Ogromną rolę w pielęgnacji wszelkich zdarzeń dotyczących tego wielce zasłużonego okrętu odgrywa powstałe w listopadzie 1985 roku Towarzystwo Przyjaciół Okrętu Muzeum „Błyskawica” (zajrzyj do nich – kliknij) (dop. CS).
Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia bandery na okręcie o godz. 8:00. O godz. 10:00 nastąpiło spotkanie w Salonie Kaprów na ORP „Błyskawica”, podczas spotkania powitano gości i zaprezentowano wydarzenia z tamtych lat. Po godzinie 11:00 nastąpiło złożenie kwiatów i wieńców na śródokręciu ORP „Błyskawica” pod tablicą z nazwiskami marynarzy, którzy zginęli w 1967 r. Następnie odbyło się zwiedzanie nowej wystawy na okręcie przygotowanej przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz powrót do Salonu Kaprów na wspomnienia i relację naocznych świadków tamtych wydarzeń. Dyskusja była bardzo ożywiona.
Podniesienie bandery godz.8:00Wejście uczestników uroczystości po trapie na ORP „Błyskawica” w dniu 9 sierpnia 2022 r.Od lewej: Edward Gawenda i Mirosław Jankowski odznaczeni w 1967 r. Srebrnym Krzyżem zasługi za akcję ratownicząOd lewej: Edward Gawenda, Henryk Szkwerko i Mirosław Jankowski uczestnicy akcji ratowniczej w 1967 r.Od lewej: Józef Oszczyk (członek Towarzystwa, marynarz z ORP „Burza”), Marek Lewandowski (członek Towarzystwa, marynarz z ORP „Grom”), Czesław Dropczyński (członek Towarzystwa, marynarz z ORP „Błyskawica”), Szymon Sikora (członek Towarzystwa, marynarz z ORP „Wicher”) i Stanisław Przybysławski (członek Towarzystwa, marynarz z ORP „Burza”)Od lewej: Aleksandra Kędzia (wnuczka marynarza Grzegorza Kędzi), Maria Kędzia (wdowa po marynarzu Grzegorzu Kędzi – ORP „Błyskawica”), Józef Oszczyk, Marek Lewandowski, Czesław Dropczyński, Szymon Sikora, Stanisław Przybysławski, Błażej Kossowski (członek Towarzystwa, marynarz z ORP „Błyskawica”). Dolny rząd, od lewej: Stanisław Feruś (członek Towarzystwa, bratanek marynarza z czasów II Wojny Światowej – Tomasza Ferusia), Kazimierz Żmuda (członek Towarzystwa, marynarz z ORP „Błyskawica”), Olena Dyskant (wdowa po Józefie Dyskancie – służył na ORP „Błyskawica”, który był komandorem i profesorem) i Henryk Szkwerko (członek Towarzystwa, marynarz z ORP „Błyskawica”)Prezentacja z okazji 55 rocznicy, przygotowana przez Muzeum Marynarki Wojennej w GdyniSpotkanie w Salonie Kaprów na ORP „Błyskawica”Zastępca dowódcy okrętu kmdr ppor. Marek Mielnik wita przybyłe osobyKmdr ppor. Marek Mielnik i dowódca okrętu ORP „Błyskawica” kmdr por. Paweł OgórekPrezentację Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni prowadzi zastępca dyrektora muzeum Aleksander GoskZłożenie kwiatów na śródokręciu ORP „Błyskawica” pod tablicą z nazwiskami tragicznie zmarłych marynarzyModlitwa przez kapelana Marynarki Wojennej ks. kmdr. Bogusława WronęSkładanie wieńców przez załogę ORP „Błyskawica” i rodziny marynarzy, którzy zginęli na okręcieSalon Kaprów na ORP „Błyskawica”, w pierwszym rzędzie dowódca okrętu kmdr por. Paweł Ogórek, Danuta Mosek (wdowa po Jerzym Malinowskim), Aleksandra Kędzia i Robert Kędzia
Wieczorem w Hostelu „Mały Żagiel” na ul. Sędzickiego 19 w Gdyni odbył się krótki koncert skrzypcowy i prezentacja multimedialna o marynarzach, którzy zginęli w 1967 r. Prezentację przygotował Stanisław Feruś. Koncert skrzypcowy wykonały: Danuta Feruś-Żurek i Alicja Szumowiecka. Wśród obecnych ‒ rodziny marynarzy, którzy wtedy zginęli ‒ Danuta Mosek wdowa po Jerzym Malinowskim i Dariusz Kondrat syn marynarza Ignacego Kondrata. Przybyli również przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Okrętu Muzeum „Błyskawica”: prezes Ireneusz Grabowski, były dowódca okrętu kmdr por. Jerzy Łubkowski i Edward Gawenda, z Komisji Rewizyjnej Dariusz Chełmowski, członkowie Towarzystwa, sympatycy i znajomi oraz członkowie rodzin.
Koncert skrzypcowy, od lewej: Stanisław Feruś, Danuta Feruś-Żurek i Alicja Szumowiecka
Wieczorne spotkanie członków Towarzystwa w Sali Konferencyjnej Hostelu „Mały Żagiel”
Tekst: Stanisław Feruś
Zdjęcia: Stanisław Feruś, Robert Kędzia, Dariusz Kondrat, Cezary Spigarski