9 sierpnia 1967 roku na ORP „Błyskawica” doszło do tragicznej w skutkach awarii. W wyniku pęknięcia rurociągu parowego w kotłowni okrętu doszło do uwolnienia pary pod wysokim ciśnieniem. Podczas wypadku na miejscu śmierć poniosło czterech marynarzy, a trzech odniosło poważne obrażenia. Pomimo sprawnej akcji ratowniczej jeden zmarł w drodze do szpitala, a dwóch już w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Oliwie. W 55. rocznicę odbyła się ceremonia upamiętniająca to tragiczne wydarzenie, z udziałem dowództwa ORP „Błyskawica”, rodzin oraz sympatyków okrętu. Ogromną rolę w pielęgnacji wszelkich zdarzeń dotyczących tego wielce zasłużonego okrętu odgrywa powstałe w listopadzie 1985 roku Towarzystwo Przyjaciół Okrętu Muzeum „Błyskawica” (zajrzyj do nich – kliknij) (dop. CS).

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia bandery na okręcie o godz. 8:00. O godz. 10:00 nastąpiło spotkanie w Salonie Kaprów na ORP „Błyskawica”, podczas spotkania powitano gości i zaprezentowano wydarzenia z tamtych lat. Po godzinie 11:00 nastąpiło złożenie kwiatów i wieńców na śródokręciu ORP „Błyskawica” pod tablicą z nazwiskami marynarzy, którzy zginęli w 1967 r. Następnie odbyło się zwiedzanie nowej wystawy na okręcie przygotowanej przez Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz powrót do Salonu Kaprów na wspomnienia i relację naocznych świadków tamtych wydarzeń. Dyskusja była bardzo ożywiona.

Wieczorem w Hostelu „Mały Żagiel” na ul. Sędzickiego 19 w Gdyni odbył się krótki koncert skrzypcowy i prezentacja multimedialna o marynarzach, którzy zginęli w 1967 r. Prezentację przygotował Stanisław Feruś. Koncert skrzypcowy wykonały: Danuta Feruś-Żurek i Alicja Szumowiecka. Wśród obecnych ‒ rodziny marynarzy, którzy wtedy zginęli ‒ Danuta Mosek wdowa po Jerzym Malinowskim i Dariusz Kondrat syn marynarza Ignacego Kondrata. Przybyli również przedstawiciele Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Okrętu Muzeum „Błyskawica”: prezes Ireneusz Grabowski, były dowódca okrętu kmdr por. Jerzy Łubkowski i Edward Gawenda, z Komisji Rewizyjnej Dariusz Chełmowski, członkowie Towarzystwa, sympatycy i znajomi oraz członkowie rodzin.

Tekst: Stanisław Feruś

Zdjęcia: Stanisław Feruś, Robert Kędzia, Dariusz Kondrat, Cezary Spigarski

Previous

II etap budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską

Next

Przywrócić polską banderę

Zobacz również