Tablica Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety w historii, która samotnie opłynęła świat, została odsłonięta 8 października w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni.

W sobotę o godzinie 11 uhonorowano pamięć legendy. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była bowiem jedną z najsłynniejszych polskich żeglarek i odcisnęła swój ślad w dziejach światowego żeglarstwa. Wszystko za sprawą samotnego rejsu dookoła świata, który odbyła w latach 1976-1978 jako pierwsza kobieta w historii. Była ona jednak nie tylko doskonałą żeglarką, ale też niestrudzoną popularyzatorką i ambasadorką tego sportu. Działała również społecznie w Akademickim Klubie Morskim w Gdańsku. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zmarła 13 czerwca 2021 roku w wieku 84 lat.

Postrzegamy Krystynę jako żeglarkę, mówiliśmy o kunszcie żeglowania, nawigacji, radzenia sobie z problemami technicznymi na jachcie, ale nie zapominajmy, że była inżynierem – mówi Wacław Liskiewicz, mąż Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz. – Była jedną z pierwszych kobiet, absolwentek Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej i przez całe zawodowe życie związana była z przemysłem okrętowym Wybrzeża.

W uroczystości wzięło udział blisko 200 osób, m.in. II wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Krzysztof Czopek, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Przemysław Dalecki, komandor Akademickiego Klubu Morskiego Wacław Liskiewicz, kontradmirał Antoni Komorowski, żeglarz polarny i organizator zlotu „Próchno i Rdza” Maciej Sodkiewicz oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i zarazem wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Jestem wychowankiem Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku i wielokrotnie spotykałem się z panią Krystyną – wspomina Krzysztof Czopek. – Była zawsze zasadnicza i utrzymywała dystans. Nie była maskotką klubową. Później wielokrotnie się z nią spotykałem, szczególnie tutaj w Alei Żeglarstwa Polskiego i okazało się, że była osobą bardzo ciepłą, z którą można było porozmawiać na wszelkie tematy.

Wielu z państwa pamięta rejs dookoła świata, śledziło go w wydarzeniach prasowych i miało przyjemność spotkać się z panią Krystyną – mówi Aleksander Jankowski. – Dla mnie i przedstawicieli młodego pokolenia jest to zamierzchła przeszłość, która wybija się pięknym brzmieniem na kartach polskiej historii. Pani Krystyna jest tą osobą, która pokazywała, że determinacją, hartem ducha, wytrwałością i dużą odpornością można osiągać rzeczy wręcz niemożliwe.

Odsłonięcia tablicy dokonali Wacław Liskiewicz w asyście Bogusława Witkowskiego, Krzysztofa Czopka i Przemysława Daleckiego. Następnie tablica została poświęcona przez ks. Krzysztofa Masiulanisa, członka Akademickiego Klubu Morskiego. Złożono też pod nimi też wiązanki kwiatów. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał zaś Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

– Od chwili przejścia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz na wieczną wachtę upłynął rok i parę miesięcy – opowiada Bogusław Witkowski. – I patrząc po twarzach zgromadzonych tu osób sądzę, że niewielu z nas jest teraz myślami tutaj – jesteśmy przy tych różnych wspólnych rejsach i spotkaniach z panią kapitan. Na pewno jeszcze przez wiele lat będziemy ją wspominać i mam nadzieję, że dzięki temu jak najwięcej osób będzie dowiadywać się o jej historii.

Organizatorem wydarzenia był Pomorski Związek Żeglarski, a partnerami miasto Gdynia, Polski Związek Żeglarski oraz Liga Morska i Rzeczna. Patronat honorowy sprawował marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a patronat medialny portal Żeglarski.info. Impreza odbyła się podczas XIV Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”.

Aleja Żeglarstwa Polskiego powstała z inicjatywy Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni oraz Ligi Morskiej i Rzecznej. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda, Tadeusza Ziółkowskiego i Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz.

Tekst: Jędrzej Szerle

Zdjęcia: Tadeusz Lademann

Previous

103. uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Next

Kapitan ż.w. Rafał Szymański zaprasza na konferencję STAP

Zobacz również