Otwarcie sezonu żeglarskiego w Kołobrzegu odbyło się 4 czerwca w Porcie Jachtowym przy ul. Warzelniczej. W godzinach porannych do pierwszego etapu regat ,,Trzy Perły” wystartowały jachty w trzech klasach. Trasa wiodła z Kołobrzegu do Darłówka i z powrotem do Kołobrzegu (poniżej oficjalne wyniki regat).

Klasa poniżej 10m długości:

1. „Marcinek 2” (Kołobrzeg)

2. „Beau 4” (Kołobrzeg)

3. „Difur” (Kołobrzeg).

Klasa 10-12m długości:

1. „Fujimo 4” (Kołobrzeg)

2. „Passadenia” (Ustka)

3. „Maxi Honey” (Kołobrzeg).

Klasa powyżej 12m długości:

1. „Barbara F” (Ustka)

2. „Dunajec” (Darłowo).

W zmaganiach uczestniczyło czternaście jachtów, a finał nastąpił w niedzielę 5 czerwca.

W pięknej scenerii Mariny Solnej przyozdobionej kolorowymi banerami, bogato wyposażonym stoiskiem reklamowym Polferries, punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęła się część oficjalna otwarcia sezonu żeglarskiego. Wybite zostały cztery szklanki. Na nabrzeże wmaszerowali uczestnicy ceremonii. Na czele sztandary Ligi Morskiej i Rzecznej, Zespołu Szkół Morskich i Zespołu Szkół im. Macieja Rataja. Kolumnę poprowadził Ryszard Jezierski. Dowódca uroczystości Radosław Froncala wydał komendę do złożenia meldunku. Prezydenta miasta reprezentowała zastępca Ilona Grędas – Wójtowicz, i to ona dokonała przeglądu załóg i oficjalnie przywitała zebranych żeglarzy. Następnie padła komenda do podniesienia bandery. Poczet flagowy wystąpił przed front szyku i pomaszerował do masztu sygnałowego.

Zebrani odśpiewali Hymn do Bałtyku, a biało czerwona powędrowała w górę na top gafla. Padły sakramentalne słowa ,,Sezon żeglarski 2022 uważam za otwarty”. Wspólnie wypowiedzieli je Ilona Grędas – Wójtowicz i Marek Padjas Grotmaszt Bractwa Kaphornowców.

Po tej części rozpoczęła się ceremonia odsłonięcia pamiątkowego polera. W tym roku tytułem ,,Zasłużonego dla Kołobrzeskiego Żeglarstwa’’ uhonorowany został Antoni Szarmach. Zmarły dwa lata temu podczas rejsu Tratwą Pielgrzym. Był jak o nim mówią nie tylko kołobrzeżanie ,,człowiekiem instytucją”. Angażował się na wielu polach działalności społecznej. Wspomnienie wygłosił Kazimierz Ratajczyk długoletni przyjaciel (poczytaj tu – kliknij), marynista i miłośnik spraw morskich (Laudacja). Następnie głos zabrała Aleksandra Szarmach – córka, która w pięknych, płynących prosto z serca słowach mówiła o swoim Tacie i jego licznych pasjach. Pamiątkowy Akt Nadania Tytułu powędrował do Rodziny (poczytaj tu – kliknij).

Nadszedł ten najbardziej wzruszający moment. Poler jako znak bezpiecznej przystani okryty został niebieską materią symbolizującą morskie fale. U jego podstawy zapalono czerwony i zielony znicz, światła burtowe statku. Na wierzchu czerwona róża. Zgromadzeni zatrzymali się przed polerem. Wartę honorową zaciągnęli uczniowie szkoły morskiej. Z przesłaniem upamiętniającym Antoniego Szarmacha wystąpił Marek Padjas. Materiał niczym fala osunął się ku podstawie. Zebrani zobaczyli prosty napis ,,Antoni Szarmach 2022 – sternik jachtowy”. Przy żaglówce znak Ligi Morskiej i Rzecznej. Kołobrzeski bard Leszek Żukrowski odśpiewał znaną pieśń ,,10 w skali Beauforta”.

Otwarcie sezonu żeglarskiego to również moment do wspomnień. Przy pomniku ,,Kołobrzeskim Żeglarzom na Wiecznej Wachcie” uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów. Pomnik powstał w 2005 roku staraniem działaczy Ligi Morskiej i Rzecznej. Przedstawia kotwicę opartą na granitowym głazie i tablicę z napisem. Miał stać się miejscem spotkań i żeglarską historią Kołobrzegu. W 2012 roku Zarząd Portu Kołobrzeg wspólnie z Ligą Morską i Rzeczną stworzył Aleję Zasłużonych dla Kołobrzeskiego Żeglarstwa. Specjalnie powołana kapituła honoruje pamiątkowym polerem tych, którzy najbardziej zasłużyli się w popularyzacji Polski Morskiej. Wśród nich są żeglarze, maryniści, pedagodzy, artyści. Od tego momentu odsłonięto dziesięć polerów.

Wśród licznie zebranych nie zabrakło żeglarskiej młodzieży. Pięknie prezentowali się uczniowie Zespołu Szkół Morskich, Zespołu Szkół im. Macieja Rataja z Gościna. Na Optymistach przypłynęli jungowie ze szkoły podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi w Kołobrzegu. Byli też nestorzy kołobrzeskich żagli, członkowie JKM Joseph Conrad, Kołobrzeskiej Grupy Regatowej. Nie zabrakło uczestników 31. Zlotu Jungów Ligi Morskiej i Rzecznej, którzy przyjechali do miasta nad Parsętą ze wszystkich zakątków Polski (z tej okazji Poczta Polska wydała okolicznościowy datownik i kartkę korespondencyjną).

Po części oficjalnej żeglarze ruszyli na wodę. Na rzece Parsęcie pływały łodzie wiosłowe, na obrotnicy i redzie portu ścigali się motorowodniacy. Tam też swoich sił próbowali najmłodsi adepci sztuki żeglowania.

Ponadto w czasie trwania regat w Porcie Jachtowym zostało wydanych 1000 porcji ryby ufundowanej przez Organizację Producentów Ryb – Bałtyk. Sezon żeglarski zapowiada się bardzo bogato. Nie zabraknie imprez szantowych, sportowych i rekreacyjnych. Organizatorzy już teraz wszystkich serdecznie zapraszają.

Tekst: Marek Padjas

Zdjęcia Ewa Balza, Jerzy Błażyński, Wojciech Kalamon, Elżbieta Kasińska

Previous

9. Międzynarodowy Kongres Morski jeszcze w tym miesiącu

Next

W Muzeum Rybołówstwa w Helu zapanowała „Moda na bursztyn”. Niezwykła wystawa prac Mariusza Gliwińskiego

Zobacz również