Nabrzeże Rosyjskie w szczecińskim porcie zmienia nazwę na Ukraińskie. Taką uchwałę podjął zarząd spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a następnie Rada Miasta Szczecin, do której kompetencji należą m.in. sprawy dotyczące nazw ulic, placów i nabrzeży.

Nie jest to pierwsza zmiana nazwy tego fragmentu infrastruktury portowej znajdującego się w rejonie ładunków drobnicowych tuż przy budynku Wolnego Obszaru Celnego. Pierwotnie nabrzeże nosiło nazwę Pruskie. Następnie, po II wojnie światowej, przez cały okres PRL – Radzieckie. Po tzw. transformacji ustrojowej przemianowano je na Rosyjskie.

Nabrzeże mierzy blisko 350 m długości. Stoi na nim charakterystyczny żelbetowy magazyn nr 7, który – razem ze wszystkimi urządzeniami, liniami kolejowymi i drogami – przekazano do użytku 15 lipca 1929 roku. Obiekty te wchodzą w skład Wolnego Obszaru Celnego. Po II wojnie światowej ta część portu najdłużej pozostawała pod panowaniem radzieckim. Polsce oddano ją, wraz z magazynem nr 7, dopiero w styczniu 1955 r.

Uchwała zmieniająca nazwę nabrzeża wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe ZMPSiŚ SA

Previous

63. Regaty Gdynia-Władysławowo-Gdynia za nami

Next

C. Hartwig Gdynia z nowym placem przeładunkowym i magazynem w Gdańsku

Zobacz również