W piątek 16 września br. na statku-muzeum „Dar Pomorza” miało miejsce ciekawe wodowanie. Otóż bohaterką tego zdarzenia nie była książka, co dotąd było dość powszechną praktyką wśród morskich wydawców. Tym razem pod krople szampana z płatków róży trafiła moneta. Jedyna w swoim rodzaju, wybita w srebrze o nominale 20-stu złotych, a odnotowująca nadchodzące właśnie 100-lecie Portu w Gdyni. Awers monety przedstawia plan portu gdyńskiego, rewers natomiast oddaje hołd jego budowniczemu inż. Tadeuszowi Wendzie. Projekt tej monety (wybitej w nakładzie 12 tysięcy sztuk i rozprowadzanej przez Narodowy Bank Polski jedynie w dniu 14 września) wykonała Dominika Karpińska-Kopiec na bazie materiałów fotograficznych przechowywanych przez Muzeum Miasta Gdyni. Matką chrzestną została wnuczka Tadeusza Wendy Hanna Wenda-Uszyńska.

Wśród obecnych na pokładzie Białej Fregaty pojawili się m.in. Członek Zarządu NBP Paweł Szałamacha, dyrektor gdańskiego oddziału NBP Wiktor Kamiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Grzegorz Witkowski, była dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Karin Moder, prezes zarządu gdyńskiego portu Jacek Sadaj, wiceprezes Maciej Bąk, sekretarz generalny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej Rafał Machowiak, zastępca dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku dr Marcin Westphal oraz inni goście. Wszystkich witał i uroczystość prowadził rzecznik prasowy portu Aleksander Wicka.

Po oficjalnych przemówieniach, po symbolicznym odsłonięciu wizerunków monet przepasanych biało-czerwonymi wstęgami, nastąpiło właściwe wodowanie monety przy pomocy w rzadko spotykany sposób uwolnionego z butelki szampana oraz czerwonej róży. Wydarzenie uczczono lampką szampana. Po ceremonii osoby wspierające przygotowania do obchodów 100-lecia portu z rąk przedstawicieli NBP otrzymały pamiątkowe egzemplarze 20-sto złotowych monet, a pani Hanna dodatkowo stała się bohaterką maleńkiej sesji zdjęciowej na pokładzie żaglowca. Oczywiście nie dało się nie zauważyć jak po skończonej tego dnia pracy, żaglowiec wraz ze swoim rowerem (codziennie pokonującym trasę z Wrzeszcza do Gdyni i z powrotem) opuszczał jego komendant, emerytowany kapitan ż.w. Zbigniew Nadolski.

Aby wrażeń jeszcze przybyło, wszyscy obecni na burcie żaglowca zostali zaproszeni do gdyńskiej „Muszli”, aby tam, już bardziej towarzysko pokrzepić się małym co nieco oraz posłuchać brzmienia znanego gdyńskiego saksofonisty, weterana polskiego jazzu Przemka Dyakowskiego i jego swingującej grupy „Take It Easy” w składzie: Dominik Bukowski (wibrafon), Janusz „Macek” Mackiewicz (kontrabas), Tomasz Sowiński (perkusja), Wojciech Staroniewicz (saksofon). Jedyną kobietą w tym gronie jest znakomita wokalistka Joanna Knitter, znana nam również ze swoich świetnych występów z Męskim Chórem Szantowym Zawisza Czarny.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Wiecha na budowie Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Podpisanie umowy z PGE Baltica na badania środowiskowe dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

Next

przekazanie dokumentów na jednostkę ORP Mewa

Zobacz również