29 maja ok. godz. 11.00 wyszedł w morze żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni „Dar Młodzieży”. Zaplanowano pokonanie dystansu 12 500 mil morskich, co ma zająć ok. pół roku. Zawinie, jak podaje rzecznik prasowy UM, m.in. do portów w Bremerhaven, Rouen, Fredrikstad, Arendal, La Coruna, Lisbona, Cadiz, czy Cape Verde. Weźmie udział w regatach The Tall Ships Races i przejdzie równik upamiętniając w ten sposób 100-lecie przekroczenia najdłuższego równoleżnika przez pierwszy statek pod polską banderą – żaglowiec „Lwów”, szkolny statek UMG w latach 1921-1930.

Na burcie, oprócz załogi stałej zamustrowali praktykanci – studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczniowie z Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, i po raz pierwszy, ukraińscy studenci z Oddesa Maritime Academy.

Jak mówił przed rejsem komendant Daru kpt. ż.w. Rafał Szymański: Podczas przekraczania równika planujemy przeprowadzenie chrztu morskiego dla neofitów (czyli tych, którzy pierwszy raz). Zatem wszystko odbędzie się zgodnie z dawną morską tradycją, będziemy znęcać się nad tymi, którzy dotąd równika nie przekroczyli – golenie, karmienie i same obrzydliwe rzeczy… (z uśmiechem oczywiście). Nasi praktykanci będą mieli każdy dzień wypełniony w stu procentach podczas wszelkich zajęć od wacht morskich, naukę teoretyczną po rozstawianie żagli. Planujemy pojawić się w Gdyni, aby, mam taką nadzieję wziąć udział w dorocznej paradzie z okazji Święta Niepodległości 11 listopada br.

Wyjścia w morze i tuż przed nim, doglądał osobiście najważniejszy w tej Uczelni, jej Rektor prof. dr hab. kpt. ż.w. Adam Weintrit, włącznie z uroczystą przemową do zgromadzonych na pokładzie praktykantów.

Tekst (również korzystając z mat. prasowych UMG) i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Wiecha na budowie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Next

SYMPOZJUM HYDRONAV 2023

Zobacz również