Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród żeglarskich na świecie. Kpt. ż.w. Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży” odebrał nagrodę Sultan Qaboos Sailing Trophy

Ceremonia wręczenia odbyła się w Dunkierce podczas uroczystości zamknięcia „International Sail Training & Tall Ships Conference 2023”. Fundatorem trofeum jest Sułtan i rząd Omanu we współpracy z Sail Training International. Nagrodę wręczali Azza Hamoud Al Busaidi, Chargé d’Affaires Ambasady Omanu w Paryżu wraz przedstawicielami Marynarki Wojennej Omanu.

Historia Sultan Qaboos Sailing Trophy sięga 2011 roku. Od tego czasu nagroda trafia do organizacji, jednostek lub osób, które mają wybitny wpływ na szkolenie młodych ludzi pod żaglami. Przed „Darem Młodzieży” trofeum otrzymywali m.in.: norweska fregata „Christian Radich”, belgijski „Rupel” i duński „Skonnerten Jylland”.

„Było to wielkie zaskoczenie i zaszczyt, bo po medalu Janki Bielak jest to dla mnie najcenniejsza nagroda jaką można otrzymać za szkolenie żeglarskie” – powiedział kpt. ż.w. Rafał Szymański, komendant „Daru Młodzieży”.

Jest to niesamowite, że po wielu latach „Dar Młodzieży” został doceniony za pracę jaką nasza fregata wykonuje w celu kształcenia młodych adeptów sztuki morskiej” – podkreśla kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek, Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG. „Państwo Oman jest jednym z głównych sponsorów szkolenia żeglarskiego dla młodych ludzi na świecie. Szacuje się, że około połowa instytucji odpowiedzialnych za kształcenie narybku żeglarskiego korzysta z funduszy przyznawanych przez sułtana Omanu.

Dyrektor Działu Armatorskiego i Praktyk Szkolnych UMG kpt. ż.w. Dariusz Jellonnek oraz Komendant „Daru Młodzieży” kpt. ż.w. Rafał Szymański uczestniczyli w Dunkierce w trzydniowej konferencji International Sail Training & Tall Ships Conference 2023”. Temat przewodni tegorocznej konferencji brzmiał „Trening Young People at the Heart of Sail Training and The Tall Ships Races”.

Dyskutowano m.in. o możliwościach szkolenia na żaglach młodzieży z całej Europy i o problemach jakie spotykają organizacje zajmujące się kształceniem młodych ludzi. „Jednym z głównych tematów spotkania była też organizacja przyszłorocznych regat The Tall Ship Races oraz podsumowanie mijającego sezonu. Podczas konferencji dyskutowaliśmy również o bezpieczeństwie na żaglowcach” – dodał dyrektor Dariusz Jellonnek.

W 2023 roku „Dar Młodzieży” uczestniczył w dwóch imprezach „The Tall Ships Races”, zajmując w obu przypadkach drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Fregata szkolna UMG otrzymała również „Bermuda Trophy” – nagrodę za najszybszy żaglowiec w „The Tall Ship Races”. W trwającym 248 dni sezonie na „Darze Młodzieży” praktyki odbyło 118 uczniów szkół średnich i 361 studentów z Polski, Belgii i Ukrainy.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe UMG

Previous

„Dar Młodzieży” powitany przez mieszkańców Gdyni i rodziny załogi oraz praktykantów

Next

Odrodzenie żeglugi

Zobacz również