4 października br. w Szkole Morskiej Sp. z o.o., znajdującej się przy ulicy Polskiej 13A w Gdyni doszło do przedwyborczego spotkania posła Platformy Obywatelskiej Tadeusza Aziewicza z przeciwnikiem politycznym, ministrem w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Marcinem Horałą. Debatę prowadził znany wybrzeżowy dziennikarz, zawodowo od zawsze związany z tematyką gospodarki morskiej Władysław Jaszowski.

Jak też zapowiedział na samym początku przeciwnikami w dyskusji byli kandydaci na posłów do nowej kadencji Sejmu RP (w kolejności alfabetycznej): obecny poseł na Sejm RP, ekonomista, rocznik 1960 Tadeusz Aziewicz oraz kandydat na posła z okręgu gdyńsko-słupskiego Marcin Horała, rocznik 1981, prawnik, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, poseł obecnej kadencji Sejmu RP. Powiedział o swojej zaczerpniętej z Wielkiej Brytanii dewizie dziennikarskiej, której trzyma się twardo, a mianowicie: „Fakty są święte, a komentarz dowolny” i takiej oczekuje postawy od uczestników. Poprosił o nie mieszanie w tej debacie faktów z komentarzem, aby fakty nie zastępowały komentarza, a komentarz faktów. Chwilę później przedstawił zasady debaty – miała się zmieścić w dwóch godzinach, polegać na przemiennej prezentacji przez obu uczestników swoich punktów widzenia, po prezentacji miały nastąpić pytania od obecnych gości oraz od prowadzącego, i na zakończenie podsumowanie. Szczegółowo dyskusja miała podjąć następujące tematy: pierwszy – Port Gdynia, jego rola i plany w kontekście innych portów Wybrzeża Wschodniego (po 5 minut na: priorytety, zagrożenia oraz 10 minut na pytania i odpowiedzi, a potem podsumowanie), później temat numer dwa – morska energetyka wiatrowa – plany rozwoju na Pomorzu i w Gdyni, ze schematem czasowym i przebiegiem podobnym do poprzedniego tematu.

Władysław Jaszowski nie ograniczył się tylko do przedstawienia tematycznego zakresu dyskusji i jej reguł. Podczas wymiany zdań „wyłapywał” przemycane przez dyskutujących posłów wątki nie związane z planem spotkania (przykładowo podnoszoną przez obu posłów sprawę przekopu przez Mierzeję Wiślaną, wątku mocno przez jednych chwalonego, a przez drugich krytykowanego, jednak nie związanego z naszym tutaj regionem gospodarczym), powodując ich wygaszanie w dyskusji, a także dyscyplinując do przestrzegania ram czasowych.

Dyskusji przysłuchiwali się, później również zadając pytania, zaproszeni na debatę goście – zwolennicy obu uczestników w liczbie mniej więcej równej. Pomimo dwóch godzin, które przyszło w pełni wykorzystać, nie odniosłem wrażenia jakichkolwiek zachowań odbiegających od ogólnie obowiązujących norm etycznych i kulturalnych. Na zakończenie wszyscy podali sobie ręce, podziękowali za spotkanie, ocenę pozostawiając uczestniczącym gościom i obserwującym debatę na żywo w Internecie.

Z racji niemożliwości dokładnego opisania wymienianych zdań i poglądów debata w całości jest do obejrzenia pod poniższym linkiem, a wnioski każdy może wysnuć własne:

https://www.facebook.com/aziewicz/videos/1268593170518585

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafił obraz wart 480 tys. złotych

Next

Profesor Hans Rummel doktorem honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

Zobacz również