2. maja br. w gdyńskiej Marinie Yacht Park odbyła się wielowątkowa impreza. Miała uświetnić obchody Dnia Flagi, otworzyć sezon żeglarski w tej marinie, ale także przeprowadzić regaty otwarcia sezonu w klasie jachtów 2020. Całość odbywała się w Basenie Prezydenta i wokół niego. Dodatkowymi atrakcjami były możliwości zwiedzania zacumowanych przy nabrzeżu statków: żaglowca „Baltic Beauty” oraz nieodłącznie związanego ze wszelkimi wydarzeniami na morzu statku ratowniczego SAR (Safe and Resque) „Sztorm”. Ja przy tej okazji namówiłem kapitana z tego statku, aby wprowadził mnie troszkę głębiej – do siłowni – dziękuję, co też na zdjęciach będzie widoczne. Z ramienia Firmy SAR w wydarzeniach tego tego dnia uczestniczył jej Prezes Sebastian Kluska.

Rozpoczęto od podniesienia biało-czerwonych na 6!!! masztach – piękny widok, przy pięknej pogodzie. Wymagało to wspólnego, zgranego wysiłku, do konkurencji stanęli (od lewej): Manager Mariny Anna Śledzińska, Prezes Dalmor Property Management Sp. z o.o. Katarzyna Stanulewicz, Członek Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. Piotr Przednowek, Radny do Sejmiku Wojewódzkiego, Doradca Prezydenta RP Piotr Karczewski, Radny Gdyni Zenon Roda oraz Prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

Jedną z atrakcji było małe szkolenie ratownicze z omówieniem zasad i czynności podczas wzywania pomocy na morzu, a tym zajął się znany nam pogromca Atlantyku w regatach samotników OSTAR oraz zarządzający i założyciel szkoły żeglarskiej OceanTEAM – Krystian Szypka, gdzie za prezentera robił inny znany żeglarz Andrzej Kopytko.

Byli też przedstawiciele ratowników lądowych, ze znanym nam żeglarzem, a także Dyrektorem ds. Handlowych w Zarządzie Morskiego Portu Gdynia Maciejem Krzesińskim, mocno zaangażowanym ze swoim psem-ratownikiem (suką o imieniu Hera) w Grupie Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto.

W obrębie Basenu Prezydenta przeprowadzono Regaty Otwarcia Sezonu, gdzie pięć załóg walczyło o pierwszeństwo i Puchar Przechodni tych regat na jachtach typu 2020. Tutaj wraz ze swoim synem w jednej z załóg startował Prezes ZMPG-a S.A. Jacek Sadaj, występując również w roli fundatora nagród i jednego z partnerów imprezy. Coś mi też szepce do ucha, że nie wypadało mu zająć miejsca lepszego niż czwarte – jak sam przyznał z uśmiechem, nie powinien przyjmować nagród fundowanych przez gdyński port. Podczas całej imprezy po Basenie Prezydenta krążyły specjalnie na tę okazję przygotowane motorówki, na których chętni mogli z bliska przyjrzeć się m.in. konkurującym w regatach jachtom.

Specjalne traktowanie przygotowano dla najmłodszych, gdzie cały żeński zespół marketingowy Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. przygotował rozmaite atrakcje, adekwatne dla wieku uczestników tych małych igrzysk: kolorowanki, kredki, klocki itp., w czym wtórowała ekipa z OceanTEAM. Specjalnym wyzwaniem, malowaniem papierowego dywanu w barwach narodowych wraz z dziećmi, nie tylko własnymi, zajęła się Prezes Fundacji Aktywnie i Zdrowo Marta Wasążnik. Na chętnych czekała też wielka trampolina. Było zatem aktywnie, zdrowo i trochę na kolanach…

I, jak wspomniałem na wstępie, stały przy nabrzeżu gotowe na przyjmowanie gości statki.

Na zakończenie igrzysk wręczono uczestnikom regat przygotowane dla nich nagrody, wraz z tą najważniejszą, Pucharem Przechodnim Mariny Yacht Park.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Żegnamy Profesora Bogumiła Łączyńskiego

Next

Sezon żeglarski otwarty, a Piotr Bigaj upamiętniony!

Zobacz również