Troszkę retrospekcji tym razem. Otóż z powodów całkiem prozaicznych, niedyspozycji zdrowotnej, materiał ten nie ukazał się przed świętami Bożego Narodzenia. Jako, że dzielenia się opłatkiem, połączone z wzajemnymi życzeniami trwają także w styczniu, podczas spotkań firmowych, wróćmy na chwilę i do tego opłatka, którym dzielono się podczas spotkania Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej na katamaranie „Agat”, 16 grudnia 2022 roku.

Spotkanie, którego gospodarzem był prezes i właściciel Żeglugi Gdańskiej, kapitan ż.w. Jerzy Latała, który witał przybyłych kolegów po fachu oraz wszystkich gości, odbyło się po przerwie związanej z pandemią i obawami o zdrowie uczestników tego popularnego wydarzenia. Spotkanie duchowo wspierane przez Metropolitę Gdańskiego Księdza Arcybiskupa Tadeusza Wojdę przy współudziale Duszpasterza Ludzi Morza ks. dr. Edwarda Pracza, ze słowem wstępnym od głównodowodzącego Stowarzyszeniem przewodniczącego kpt. ż.w. Andrzeja Królikowskiego i odczytaniem ewangelii przez Łukasza (znaczy kpt. ż.w. Łukasza Lewkowicza), a także ze śpiewaniem kolęd i krótkim słowem od Arcybiskupa.

Głos zabierali, życząc wszystkim jak się patrzy wszelkiej pomyślności, jedna z nielicznych w świecie ludzi morza czynna zawodowo kapitan ż.w. Katarzyna Pasiowiec, znana ze swojego dowodzenia statkami kontenerowymi; wypowiadał życzenia Rektor Uniwersytetu Morskiego Profesor, ale i jak wiemy kapitan ż.w. Adam Weintrit, należący do młodszej kadry Stowarzyszenia, wspomniany już kapitan Łukasz, dobrym słowem dzielił się Dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej, Honorowy Kapitan Tomasz Miegoń, życzenia składali kapitan Portu Nowy Świat kpt. ż.w. Paweł Perkowski, Honorowa Kapitan profesor Dorota Pyć (wśród kapitanów obecna również tego wieczora druga z Pań Honorowych Kapitan Małgorzata Sokołowska) oraz komendant „Daru Młodzieży” kpt. ż.w. Rafał Szymański.

Wystąpił także kpt. ż.w. Tadeusz Hatalski, który obok przekazania wszystkim życzeń, w krótkich słowach omówił zawartość i cel niedawno w Naszej Fundacji wydanej, swojego autorstwa książki „Przywrócić polską banderę” (dodam, że do nabycia w naszej księgarni – kliknij), która zawiera publikacje kapitana związane z Jego dążeniem do powrotu na polskie statki bandery państwa, które reprezentują. Autor w swojej książce wylicza i wskazuje korzyści z posiadania tej przez nas wszystkich wyczekiwanej bandery. Egzemplarz książki trafił do rąk Arcybiskupa Tadeusza Wojdy.

Po dalszym, wspólnym śpiewaniu kolęd, krótkim nabożeństwie przystąpiono do dzielenia się opłatkiem i składaniu świątecznych i noworocznych życzeń.

Tekst i zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Msza Ludzi Morza u gdyńskich Redemptorystów

Next

Postawili na offshore i ryzyko. Praktycy uczą, jak zarządzać projektami przyszłości

Zobacz również