Uroczyste pożegnanie ś.p. Profesora Bogumiła Łączyńskiego odbyło się 9 maja 2023 roku na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w kościele św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku wprowadzeniem pocztu sztandarowego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Mszę celebrowali proboszcz parafii ksiądz Jacek Tabor oraz Duszpasterz Ludzi Morza, Kapelan Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Ojciec dr Edward Pracz. W wygłoszonej homilii Ojciec dr Edward Pracz wspominał, że Pan Profesor Bogumił Łączyński jako nawigator zawsze dążył do wyznaczonego przez siebie celu, pozostawiając po sobie wiele wybitnych dzieł.

Ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Oliwskim rozpoczęła się od modlitwy w kaplicy przy trumnie Zmarłego. W kondukcie pogrzebowym Profesorowi towarzyszyła asysta honorowa wraz z pocztami sztandarowymi. Profesora Bogumiła Łączyńskiego żegnała najbliższa Rodzina, Rektor, Senat, Społeczność Akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, przedstawiciele organizacji, instytucji morskich, z którymi w ciągu życia współpracował Profesor Łączyński.

W imieniu całej wspólnoty akademickiej słowa pożegnania wygłosił JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam WeintritŻegnamy człowieka wybitnego, osobę szczególną. Z Profesorem Bogumiłem Łączyńskim podróżowałem na pięć kontynentów i zawsze mogłem na Niego liczyć, w każdej sytuacji. Profesor reprezentował naszą Uczelnię na całym świecie, był naszym ambasadorem. Dzisiaj o godzinie 12.00 na statkach szkolnych – „Darze Młodzieży”, „Horyzoncie II” oraz na „IMORze, a także na statkach-modelach w unikatowym ośrodku w Iławie zabrzmiała syrena okrętowa, aby oddać hołd Dyrektorowi Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich. Panie Profesorze, Panie Dyrektorze, Panie Kapitanie! Dziękuję, że mogliśmy współpracować. Był to dla mnie wielki zaszczyt. W imieniu swoim, Senatu, pracowników, studentów i absolwentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, najbliższej Rodzinie składam najszczersze kondolencje.

Podczas uroczystości w imieniu rodziny głos zabrał syn Pana Profesora, a także dr inż. kpt ż.w. Andrzej Królikowski – przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, prof. Marek Dzida – przedstawiciel władz Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska im. prof. Lecha Kobylińskiego.

Profesor Bogumił Łączyński był Kapitanem Żeglugi Wielkiej, Dyrektorem Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich UMG, współzałożycielem i wieloletnim wicedyrektorem Badawczo-Szkoleniowego Ośrodka Manewrowania Statkami w Iławie, wiceprzewodniczącym Rady Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska w Iławie, wiceprezesem Zarządu Związku Armatorów Polskich, byłym Prorektorem ds. morskich, członkiem Senatu Wyższej Szkoły Morskiej i Akademii Morskiej w Gdyni, Dyrektorem i Kierownikiem Instytutu i Katedry Eksploatacji Statku oraz Dyrektorem Academy Maritime Services Ltd. Współtwórcą Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich IAMU. Zmarł nagle 1 maja 2023 roku w wieku 70 lat.

Tekst: materiały prasowe UMG

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

Huczne obchody 50-lecia jachtu „Copernicus”!

Next

Koreański biznes napędza również polską gospodarkę

Zobacz również