17 maja 2023 roku, w przededniu Międzynarodowego Dnia Kobiet Branży Morskiej, w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, miało miejsce inspirujące spotkanie niezwykłych kobiet branży morskiej. Jest to nowa inicjatywa mająca na celu zintegrowanie środowiska kobiet aktywnych w gospodarce morskiej. Spotkania te mają być platformą budowania więzi, wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wzajemnej inspiracji dla kobiet z biznesu morskiego. Moderatorką spotkania była Izabela Klonowska-Hincka (na zdjęciu poniżej z prawej), project menedżerka z wieloletnim doświadczeniem i ekspertka branży morskiej.

W ramach głównej części Spotkania odbyły się dwa panele dyskusyjne („Kobiety w międzynarodowym świecie morskim” i „Kobiety w technicznym świecie morskim”), w których wzięły udział liderki i ekspertki sektorów branży morskiej: Magdalena Borejszo Bulc, Klaudia Groll, Anna Marcinkowska, Iwona Paterka, Anna Pionka i Elżbieta Stojanowska. Panelistki podzieliły się swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem oraz praktycznymi spostrzeżeniami z ich codziennej pracy w środowisku morskim.

Podczas spotkania zostały zaprezentowane statystyki pokazujące udział kobiet w branży morskiej. Mimo trendu wzrostowego zatrudnienia kobiet w gospodarce morskiej, wskaźnik udziału kobiet jest wciąż niewielki. Największą reprezentację kobiet obserwuje się w zasobach ludzkich, finansach i administracji, a najmniejszą w obszarach technicznych i operacyjnych. Kobiety wciąż stanowią jedynie około 2% pracowników na morzu i około 20% na lądzie w branży morskiej.

Uczestniczki spotkania kobiet podkreśliły też niezmiernie istotną kwestię wspierania różnorodności – diversity & inclusion – w biznesie morskim, co przyczynia się do tworzenia sprawiedliwego, zrównoważonego i efektywnego środowiska pracy. Podkreślały również, że profesjonalizm (wiedza i umiejętności) oraz wzajemna współpraca to klucz do osiągnięcia „kobiecego” sukcesu w środowisku morskim.

Spotkanie było okazją do wspólnego świętowania Międzynarodowego Dnia Kobiet w Branży Morskiej, ustanowionego na 32 Sesji Zgromadzenia IMO (Międzynarodowej Organizacji Morskiej) na dzień 18 maja, by upamiętnić olbrzymi wkład kobiet w funkcjonowanie gospodarki morskiej. Hasłem tegorocznego Dnia Kobiet jest mobilizing networks for gender equality, czyli mobilizowanie sieci na rzecz równości płci.

Tekst: Izabela Klonowska-Hincka

Zdjęcia: Cezary Spigarski

PS.

Siłą rzeczy byłem podczas tego spotkania obecny, jednak nawet nie wypadało mi się ujawniać, że też słyszę i umiem mówić. Nie, nie było nawet takiej wewnętrznej potrzeby z mojej strony. Przysłuchiwałem się zatem w milczeniu i z pełną aprobatą. Panie zabierające głos mówiły o wielu złych rzeczach, których doświadczały podczas pracy w towarzystwie mężczyzn (różnych nacji), w różnych sytuacjach zawodowych, szczególnie podczas pracy na morzu. Dawały też sobie wzajemne przykłady rozwiązywania sytuacji przykrych i deprymujących, wręcz poczucia jawnej dyskryminacji. Jak zgodnie twierdziły, zawsze najważniejszą kwestią jest odpowiednio celna riposta na zaczepki, ale też wielkiego znaczenia nabierają fachowość i kompetencje zawodowe. Spory żal wyrażany był w kwestii zajmowania stanowisk w zarządach firm, co poparte statystykami, jest faktem niewielkiego udziału Pań w newralgicznych miejscach przedsiębiorstw. Dla wielu pewnym rozwiązaniem jest posiadanie własnych i zarządzanych przez siebie firm, ale też coraz więcej słychać o Paniach Prezeskach w wielu firmach, w których nie są właścicielkami. Niemniej, prelegentki, puentując swoje wypowiedzi podkreślały, że nie wyobrażają sobie pracy bez współudziału mężczyzn, tylko trzeba nauczyć się z nimi sobie radzić :) (dop. red. CS).

Previous

„Nowy lądowy terminal kontenerowy BALTICON SA - inwestycja w rozwój transportu modalnego”

Next

„Przełomowe” święto gdańskiego żeglarstwa

Zobacz również