W ostatni piątek, 27 stycznia br., po dwuletniej przerwie (2021 i 2022) odbyło się spotkanie Noworoczne Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego. Frekwencja świadczyła o tym, że Członkowie tęsknili za udziałem w spotkaniu. Sala reprezentacyjna Muzeum wypełniła się do ostatniego miejsca. Program spotkania był nad wyraz skromny. Spotkanie otworzył skarbnik Towarzystwa kolega Robert Witkowski. Po przywitaniu wszystkich zebranych poprosił o powstanie i uczczenie minutą ciszy Członków i Członkiń Towarzystwa, którzy w roku 2022 odeszli „na wieczną wachtę”.

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie dr. Fryderyka Tomali – Prezesa Towarzystwa. Pan Fryderyk po wyjaśnieniu dwuletniej przerwy w spotkaniach przedstawił osiągnięcia Towarzystwa w 2022, z których najważniejszymi były dotacja do zorganizowania stałej wystawy na statku muzeum Sołdek i kupno jachtu Mazurek, na którym Krystyna Liskiewicz samotnie, bez zawijania do portów opłynęła świat.

Po osiągnięciach w roku 2022, w którym do najważniejszych bez wątpienia było przyjęcie ponad 270 tysięcy zwiedzających w latarniach obsługiwanych przez Towarzystwo. Następnie Prezes przedstawił informację o zorganizowaniu konkursu, którego celem będzie wyłonienie zwycięzcy na popiersie Ignacego Paderewskiego umieszczone w siedzibie Muzeum. Zakończeniem wystąpienia Prezesa było przedstawienie planów wycieczek w bieżącym roku. Zebrani z uwagą i aplauzem przyjęli informację o zorganizowaniu (w maju lub czerwcu) wycieczki do Muzeum w Waplewie i Zamku w Kwidzynie, a w sierpniu pikniku muzycznego w Stilo związanego z obejrzeniem wystawy malarskiej w Sali Edukacyjnej w Rozewiu. Ostatnią informacją o wycieczkach to wyjazd na czterodniową wycieczkę śladami Żeromskiego do miejsc związanych z poetą.

Następnie głos zabrała pani Małgorzata Bednarz z NMM i przedstawiła w imieniu dyrekcji Muzeum działalność w roku 2022 i zamierzenia na rok 2023. Największe osiągnięcia Muzeum w roku 2022 to zorganizowanie kilkunastu wystaw stałych w 9 filiach muzealnych, które odwiedziło ponad 380 tys. zwiedzających, zorganizowanie wystawy na Sołdku i przebiegający planowo remont Żurawia. W planach na rok 2023 znajdują się ukończenie remontu Żurawia oraz prace nad ukończeniem budowy oddziału archeologii podwodnej w Łebie.

O głos poprosił kolega Jerzy Słabuszewski, członek Towarzystwa i kolekcjoner militariów związanych z Marynarka Wojenną. Kolega Jurek przygotował darowiznę dla NMM. Był to miedzioryt Daru Pomorza wielkości 30 x 40 cm. Darowizna zawierała zapis na odwrocie, że właścicielem jej był kpt. ż.w. Witold Poinc. Darowizna została przekazana na ręce pani Małgorzaty Bednarz głównej księgowej NMM, która w dniu dzisiejszym reprezentowała muzeum.

Tradycyjnie dla uczestników Spotkania Noworocznego przygotowaliśmy koncert w wykonaniu zespołu „Fucus” prezentującego muzykę szantową i piosenki regionalne folkloru kaszubskiego. W ramach występu wspólnie śpiewaliśmy kolędy.

Spotkanie zakończyło się rozmowami przy poczęstunku, który zaplanowała w imieniu Towarzystwa pani Dorota Zielińska.

Tekst: Apoloniusz Łysejko

Zdjęcia: Cezary Spigarski

Previous

OT Port Gdynia zwiększa wydajność i moce przeładunkowe dzięki strategicznej inwestycji

Next

W siedzibie Muzeum stanie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego. Trwa konkurs na projekt i wykonanie

Zobacz również