W czwartek, 27 kwietnia 2023 r. o godzinie 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. należącej do Grupy Kapitałowej REMONTOWA HOLDING S.A. odbyła się uroczystość cięcia blach do budowy pierwszego z serii okrętu rozpoznania radioelektronicznego typu SIGINT (signal intelligence).

Budowę okrętów zleciła Stoczni szwedzka spółka SAAB Kockums AB, która podpisała z Agencją Uzbrojenia umowę na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie logistyczne dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego w ramach programu pod kryptonimem „Delfin” dla Marynarki Wojennej RP.

Zgodnie z podpisaną umową Saab Kockums AB ponosi pełną odpowiedzialność za dostawę okrętów, w tym za dostawę i integrację zaawansowanych całych systemów misji i walki. Remontowa Shipbuilding S.A. jest odpowiedzialna za budowę gotowych do operowania okrętów oraz wykonanie wszelkich koniecznych testów, w tym przeprowadzenie pełnego zakresu prób dokowych HAT oraz morskich SAT.

Okręty rozpoznania radioelektronicznego pod kryptonimem „Delfin” przeznaczone są do pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym zakresie zadań Marynarki Wojennej. Zastąpią one eksploatowane obecnie przez Marynarkę Wojenną jednostki rozpoznania radioelektronicznego projektu 863: ORP Nawigator i ORP Hydrograf zbudowane odpowiednio w latach 1975 i 1976 w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, czyli w obecnej Remontowa Shipbuilding.

Tekst: materiały prasowe Remontowa Shipbuilding

Zdjęcia i komentarz: Cezary Spigarski

PS. (dop. CS)

Moją ciekawość wzbudził brak Prezesa Zarządu RSB Marcina Ryngwelskiego podczas tej uroczystości. Okazało się, że jak powiedział mi później w rozmowie telefonicznej – złożył dzień wcześniej, z przyczyn osobistych rezygnację z pełnienia tej funkcji. Dodał też, że cieszy go, że przed swoim odejściem doprowadził do zasadniczego wzmocnienia Firmy nową inwestycją, którą jest niezwykle nowoczesna maszyna nie tylko do cięcia blach ale także profili, mająca możliwość pracy w 2D i 3D. Jak można przeczytać na stronie jej producenta: „Wypalarka plazmowa 3D przeznaczona jest do cięcia arkuszy blach, rur i kształtowników w technologii 2D oraz 3D. ProMaster3D to wielozadaniowa przecinarka plazmowo-gazowa o największej liczbie funkcjonalności spośród maszyn STIGAL. Zastosowane rozwiązania konstrukcyjne umożliwiły wykonanie maszyny wielkogabarytowej osiągającej prędkość i wydajność zarezerwowaną dotychczas dla szybkich przecinarek kompaktowych.”

W chwili publikacji tego materiału na stronie RSB widnieje informacja, że jej Prezesem Zarządu jest Dariusz Jaguszewski – na zdjęciu poniżej pierwszy z lewej.

Previous

Dni Otwarte Uniwersytetu Morskiego i nowa umowa o współpracy z Uczelnią z Dalian

Next

W Porcie Nowy Świat otwarto morskie przejście graniczne

Zobacz również